Cumartesi , 18 Eylül 2021
Home 5 ETKİNLİKLER 5 Yoshinori Moriwaki Deprem Konulu Konferans

Yoshinori Moriwaki Deprem Konulu Konferans

Japon Mimar Siirt Üniversitesi Konferans Salonunda Deprem konusunda seminer verdi

Siirt Üniversitesi konferans salonunda düzenlenen seminere Akademik ve İdari personelin yanı sıra öğrenciler de katıldı.

Yüksek Mimar Yoshinori Moriwaki, kadar depremin ne olduğunu, nasıl meydana geldiğini ve nasıl ölçüldüğünü açıklayarak, Japonya ve Türkiye’deki yapıları karşılaştırdı.

Türkiye’ nin değişik yerleşim birimlerinde deprem konulu seminerler düzenlediğini belirten Moriwaki, Van’daki arama kurtarma çalışmalarında, ikinci depremde enkaz altında kalarak hayatını kaybeden Japon Doktor Atsushi Miyazaki’ nin önemli bir insani görev yaptığını hatırlattı.

Japonya’nın dünyanın en fazla yaşanan bölgelerinden biri olduğunu, depremle yaşamanın ve önlem almanın bir yaşam biçimi haline geldiğini doğrusunun da bu olduğunu söyledi.Bu nosyon öyle ki kullandığımız yapı malzemelerinden iç mekan tasarımlarına yaşantımızı düzenlemek zorunda olduğumuzu söyledi.Türkiye’nin de deprem kuşağında bir ülke olduğunu jeolojik yapısının depreme müsait olduğunu söyledi.

Türkiye’deki yapılarda duvarların taşıyıcı özelliği bulunmadığına dikkat çeken Moriwaki, Türkiye’de 81 ilin %55’nin birinci derece deprem bölgesinde olduğunu, 18 milyonu aşan yapı stoklarının %67’nin kaçak olduğunu belirtti.

Siirt ilinin birinci derece deprem bölgesinde yer aldığını belirten Moriwaki, 1670 yılında Siirt’e 6,6, 1884 yılında Pervari’ de 6,9, 1929 yılında 4.9 ve 2003 yılında da 4.8 şiddetinde depremlerin meydana gediğini söyledi

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …