Çarşamba , 27 Mayıs 2020
Home 5 ETKİNLİKLER 5 Yasin Aktay ile Söyleşi

Yasin Aktay ile Söyleşi

Konya Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Sosyolog Prof. Dr. Yasin Aktay, “Tillo Işık Hadisesi Bilim ve Kültür Günleri” kapsamında Siirt’e geldi.

Etkinlikler kapsamında Siirt Üniversitesi’nde“Arap Bahası Ekseninde Ortadoğu ve Türkiye” konulu konferans veren Prof. Dr. Yasin Aktay, Hz. Muhammed’e (s.a.v) hakaret içeren filme de tepki göstererek,“Müslümanlar eleştirilebilir, müslümanın inancının her şeyi eleştiri sözkonusu olabilir. Böyle bir özgüvene sahiptir müslüman. Eleştirin, ben de size cevap vereyim, ben buna varım. Ama hakaret etmeyin. O film kandırıyor, hakeret ediyor.” diyerek bunun kabul edilemez olduğunu belirtti.

Müslümanların hoşgörülü olduğuna değinen Aktay, müslümanların verdiği savaşların hiçbirinde insanları müslüman etmek amacıyla yapılmadığına değinerek, “Tarih boyunca müslümanlar, hiçbir zaman insanları müslüman etmek için savaşmamışlardır. Müslümanların savşları teknik olarak o günkü şartlarda ya birilerinin saldırısına karşı savunma veyahut da birilerinin mağduriyeti yüzünden savaşmışlardır. Ama yine de orada kurtardıkları insanları özgür bırakmışlardır.” dedi.

Check Also

“Veremle Mücadele” konulu konferans gerçekleştirdi

Üniversitemiz Sağlık Yüksekokulu ve Genç Hemşireler Topluluğu tarafından “Veremle Mücadele” konulu konferans gerçekleştirdi. Konferansa, Siirt …

Bir cevap yazın