Cumartesi , 23 Şubat 2019
Anasayfa 5 Üniversitemizin Logosu

Üniversitemizin Logosu

Işığın Şehri Siirt’te 2007 yılında 3 fakülte ve 2800 öğrenci ile “Bilim Işığında” sloganıyla yola çıkan üniversitemiz, Siirt’in markası haline gelen “Işık Hadisesi”ni simgeleyen ve ilin köklü geçmişinde bulundurduğu alimlerden güç alarak büyüyeceğini anlatan logomuzu, 10. yılın ardında değiştirme kararı aldı. İlimin ve bilimin ışığını öğrencilerine aşılayarak; öğrencilerimizin içindeki koru, eğitim ve öğretim ile harlayan bilgili, saygılı, paylaşımcı, araştırmacı ve mesleki açıdan yetkin, ailelerine, vatanlarına hayırlı bir bireyler olarak hayata atılmalarını sağlayan üniversitemiz bugün; 13.500 öğrenci, 9 fakülte, 4 enstitü, 4 yüksekokul, 5 meslek yüksekokulu, 15 araştırma-uygulama merkezi ile 107 farklı alanda eğitim-öğretim hizmeti veren ve bine yakın personeli ile bölgede en fazla istihdam oluşturan kurumların başında gelmektedir.
Üniversitenin kısaltılması SİÜ, eğitimin, bilginin, aydınlığın simgesi olan meşale ve ışığın şehri Siirt’i temsilen güneş\ışık amblemleri birleştirilerek yeni logomuz oluşturulmuştur.
*Sarı rengin anlamı: Mantıklı, iyimser, yenilikçi, ısı, merak, gülümseme, güven, yaratıcılık, mutluluk
*Siyah rengin anlamı: Koruyucu, resmi, ciddi, geleneksel
Sarı ve siyah renkleri barındıran yeni logomuz; üniversite sloganımız bilimin ışığında olduğundan aynı zamanda Siirt’in ışığın kenti olarak anılmasından güneşin rengi sarı seçilmiştir. Enerji ve gençliği de anlatan sarının bu tonları uyum ve medeniyeti anlatan karaktere sahiptir. Sarı rengini tamamlayarak vurgulayan renk olan siyah, ikinci renk olarak seçilmiştir. Logoyu güneş rengine bürümek için hafif kırmızılık verilmiştir.

Bir cevap yazın