Çarşamba , 22 Eylül 2021
Home 5 MANŞET 5 Üniversitemizde, “Uluslararası Bilim ve Mühendislik Sempozyumu” düzenlendi

Üniversitemizde, “Uluslararası Bilim ve Mühendislik Sempozyumu” düzenlendi

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen, “Uluslararası Bilim ve Mühendislik Sempozyumu” Mühendislik Fakültemiz Konferans Salonunda gerçekleştirilen açılış oturumu başladı.

Sempozyumun açılış konuşmasını sempozyum düzenleme kurulu başkanı Doç. Dr. Fevzi Hansu gerçekleştirdi.

“Sempozyumda, 40 oturumda 13 ülkeden 230 bildiri sunuldu.”

Bilginin doğduğu Mezopotamya’daki ilimizi ve üniversitemizi tanıtmak amacıyla bilim insanlarını ve paydaşlarını bir araya getirebilmenin mutluluğunu ve haklı gururunu yaşadığını dile getirerek konuşmasına başlayan Doç. Dr. Fevzi Hansu; konferansın temasını başta Mühendislik Bilimleri olmak üzere diğer temel bilimler oluşturmakta olduğunu ve Amerika, İspanya, Slovenya, Sırbistan, İran, Mısır, Azerbaycan, Etiyopya, Irak, Suriye, Morocco, Nijerya ve Türkiye’den olmak üzere toplamda 13 ülkeden 230 Bildiri kabul edildiğini belirterek; “Bilimsel alanlara göre sınıflandırılmış olan sempozyumumuz, 40 oturum halinde gerçekleşecek bilimsel bir buluşma platformu olmasının yanı sıra; başta üniversitemiz olmak üzere, ilimizin ve kültürümüzün bilim camiasına tanıtılması açısından oldukça önemli olacağı inancındayım. Bölgemizin bilimsel hareketliliği açısından da büyük öneme sahip olan bu sempozyumumuza olağanüstü desteklerini esirgemeyen başta Saygıdeğer Rektörümüz Prof. Dr. Murat ERMAN’a organizasyonda görev alan fakültemizin tüm akademik ve idari personeline ve ayrıca sevgili öğrencilerimize, İlimizdeki çok değerli kurum amirlerimiz ve paydaş temsilcilerimize ve son olarak burada bulunan siz değerli katılımcılarımıza ve değerli basın mensuplarımıza gönülden teşekkürlerimi sunarım. Sempozyumumuzun tüm katılımcılar için azami derecede verimli geçmesini umuyorum. Bu sempozyumun bölgemizin en hızlı gelişen üniversitesi konumundaki Siirt Üniversitesi için daha büyük etkinliklere öncü olmasını umut eder, sonsuz saygılarımı sunarım.” dedi.

Doç. Dr. Fevzi Hansu ardından Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Sinan Poyrazoğlu kürsüyü devralarak katılımcılara hoş geldiniz dedi.

Açılışta konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman, üniversitenin çok yoğun bilimsel aktivite içerisinde olduğunu dile getirerek, Üniversite olarak 2018-2019 yılında uluslararası ve ulusal düzeyde birçok sempozyuma, konferansa, kongreye ve çalıştaya ev sahipliği yaptığımızı dile belirterek; “Şüphesiz bilimsel etkinlikler üniversitemiz açısından önemli olduğu gibi bölgemiz için de önemli fırsatlar doğurmaktadır. Özel sektöre, öğrencilerimize, akademisyenlerimize buradaki bildirilerin çok önemli katkılar sağladığını ve akademik gelişimi teşvik ettiğini düşünmekteyiz.” şeklinde konuştu.

El Cezeri ve İbrahim Hakkı Hazretleri’nin bu bölgenin değerleri olduğunu ve bilimsel aktivitelerde onları örnek aldıklarını ifade eden Erman, “Bu şahsiyetlerden başta öğrencilerimiz olmak üzere üniversitemizde akademik çalışma yapan akademisyenlerimizin de ilham almasını ve onların eserlerini yaşatmalarını canı gönülden arzu etmekteyiz.” dedi.

Sempozyum açılış oturumunun ilk sunumunu Prof. Dr. Hafız ALİSOY gerçekleştirdi. Plaket takdim töreni ardından katılımcılar kokteyl alanına geçti.

Check Also

Misafirperver Sabiha ananın ismini keşfettikleri bitkiye verdiler

Üniversitemiz Flora ve Fauna Merkezi kurucusu Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Başkanı Doç. …