Cumartesi , 18 Eylül 2021
Home 5 ALT MANŞET 5 ÜNİVERSİTEMİZDE HAYVAN HASTANESİ TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ

ÜNİVERSİTEMİZDE HAYVAN HASTANESİ TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ

Üniversitemiz Veteriner Fakültesi bünyesinde kurulacak olan Hayvan Hastanesi Temel Atma Töreni, Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, Rektör yardımcılarımız, Siirt Gıda Tarım İl MüdürüErgün Demirhan ve yerel basın mensuplarının katılımıyla gerçekleşti.

Törenin açılış konuşması Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman tarafından gerçekleştirildi. Rektör Erman “2018 yılında Yükseköğretimin önemli projelerinden biri olan bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması ve ihtisaslaşma projesi çerçevesinde Üniversitemiz tarım ve hayvancılık alanında ihtisas üniversitesi olmuştur. İhtisaslaşma alanımızın tarım ve hayvancılık olması ve bölgemizin de ekonomisinin tarım ve hayvancılığa dayanıyor olması bizim için çok anlamlı olmaktadır. İhtisaslaşma alanında üniversitemize bir ivme kazandıracak olan hayvan hastanemiz temel atma töreni aşamasına gelmiş bulunmaktadır. 8.300 m2 kapalı alana sahip, içerisinde 6 adet ameliyathane, radyoloji merkezleri eczanesi ve muayene odaları olan hastanemiz küçükbaş, büyükbaş, kanatlı ve pet hayvanlarına hizmet verebilecek geniş bir faaliyet alanında hizmet verecektir. Üniversitemiz tıp fakültesinin kurulmasıyla halk sağlığı konusunda edindiği ağırlığın yanı sıra hayvan sağlığı konusunda da bir merkez olacaktır.  2020 yılı yatırım projelerimizden biri olan hayvan hastanemizin hayata geçmesinde büyük katkıları olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, Cumhurbaşkanı Danışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay olmak üzere katkı sunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Rektör Erman’ın konuşmasının ardından konuşma yapan Vali Hacıbektaşoğlu; “Siirt Üniversitesi bünyesinde bulunan akademik personel ve birimlerle sadece ilimiz için değil bütün bölgeye hizmet edecek, bölgenin gelişmesine ve yükseköğrenimin yanında ekonomik refaha, sosyal hayata ve şehirleşmeye olan katkılarını görmekten memnuniyet duymaktayım. Siirt Üniversitesi kurulduğu yıldan bugüne sadece niceliksel olarak değil niteliksel olarak gerçekleştirdiği gelişimden ve bu gelişime katkı sağlayabilmiş olmaktan büyük mutluluk duymaktayım. Siirt ve bölge hayvancılığa sağlayacağı değerler açısından hayvan hastanesi çok önemlidir. Bu yatırımın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından kurban kesimi gerçekleştirilerek dualar eşliğinde Hayvan hastanesi binasının temel harcı döküldü.

 8300 m2 kapalı alan üzerine kurulacak olan 32 adet Öğretim Üyesi odası, 2 adet amfi derslik, acil müdahale odası, küçükbaş, sığır ve at muayene, müşahede odaları, Kedi, Köpek hospitalizasyonu, aşı odası, anestezi odası, ameliyathaneler, röntgen, ultrason üniteleri, enfeksiyon, iç hastalık odaları, laboratuvar ve eczane imkanına sahip olan bölgemizdeki hayvancılık sorunlarının çözümüne katkı sağlayan hastanemizin 2022 eğitim öğretim yılında yeni binası ile hizmet vermesi planlanıyor.

Check Also

Misafirperver Sabiha ananın ismini keşfettikleri bitkiye verdiler

Üniversitemiz Flora ve Fauna Merkezi kurucusu Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Başkanı Doç. …