Cumartesi , 18 Eylül 2021
Home 5 ALT MANŞET 5 Üniversitemizde Hasat Zamanı

Üniversitemizde Hasat Zamanı

Bilinçli ve modern tarım tekniklerini uygulayan üniversitemiz bölge çiftçisine örnek olmaya devam ediyor.

Üniversitemiz Tarım Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi 2019-2020 üretim sezonunda 258 dekarı üretim, 25 dekarı da deneme alanı olmak üzere toplam 308 dekar alanda tarla bitkileri üretimi gerçekleştirdi.

2019-2020 üretim sezonunda ortalama dekar başına 365 kg arpa, 467 kg buğday elde eden üniversitemiz bölge ortalamasının oldukça üstünde bir verim elde etmeyi başardı. Merkezimiz fıstık ve badem bahçesinde tekniğine uygun olarak toprak işleme, budama, ilaçlama, gübreleme vb. faaliyetlerinin dışında 2019-2020 üretim yılı içerisinde yaklaşık 850 aşısız çöğür, Siirt Fıstığı çeşidi ile aşılanarak üretime kazandırıldı. Araştırma merkezimizin gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde elde edilen ürünler Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü aracılığı ile peyderpey satılmakta olup yetiştirilen ürünlerden yonca, arpa ve mercimek samanı yine üniversitemiz bünyesinde bulunan Keçi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde kullanılmaktadır.

Check Also

Misafirperver Sabiha ananın ismini keşfettikleri bitkiye verdiler

Üniversitemiz Flora ve Fauna Merkezi kurucusu Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Başkanı Doç. …