Salı , 20 Ekim 2020
Home 5 ALT MANŞET 5 2012 – 2013 Akademik Yılı Açılışı

2012 – 2013 Akademik Yılı Açılışı

Üniversitemiz 2012-2013 Akademik yılı açılış töreniyle yeni bir eğitim-öğretim dönemine daha “Merhaba” dedi.

Etkinlik Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı ve sırasıyla Rektör Prof. Dr. Murat Erman, Siirt Valisi Ahmet Aydın, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Prof. Dr. Yasin Aktay, İşadamı Ethem Sancak’ın konuşmalarıyla devam etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’nın kutlama mesajlarının okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman :

Sayın başbakan yardımcım, sayın valim, sayın milletvekillerim, sayın protokol üyeleri, değerli öğretim üyeleri, ulusal ve yerel basınımızın kıymetli mensupları, saygıdeğer misafirler ve sevgili öğrenciler;

 

Siirt Üniversitesinin 2012–2013 Eğitim–Öğretim yılı akademik açılış törenine hoş geldiniz der, hepinizi saygılarımla selamlarım.

Değerli Konuklar, Sevgili Öğrenciler;

Üniversitelerin görevi, milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerleri taşıyan, toplum yararını kişisel çıkarlarının üstünde tutan, ülke kalkınmasına ve ihtiyaçlarına cevap verecek bilgi, beceri ve deneyime sahip öğrenciler yetiştirmektir. Üniversitelerin bir başka görevi de bilgi ve teknolojiyi üretmek ve toplumun yararına sunmaktır.

Siirt Üniversitesi olarak, donanımlı, toplumsal sorumluluk bilincine sahip, insan hak ve hürriyetlerine saygılı, teknolojiyi ve bilimi doğru amaçlar için kullanacak yeni nesiller yetiştirme gayreti içinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Değerli Konuklar;

Herkese eşit mesafede durarak farklılıklara saygı duyan, ötekileştirmeyen, geleceğe umutla bakan, çevresi ile bütünleşmiş, yaşadığı toplumu kucaklayan bir yönetim anlayışı temel hedefimizdir. Akademik ve fiziki alt yapıyı tamamlamak üzere başlatılmış çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam etmektedir. Akademik personelimize bilimsel çalışmalarında her türlü desteği vererek daha fazla sayıda öğretim üyesini üniversitemize kazandırma gayreti içinde olacağız.

Üniversitemizin akademik birimleri; Eğitim, Fen-Edebiyat, Mühendislik-Mimarlık, İktisadi ve İdari Bilimler, İlahiyat ve Ziraat Fakülteleri olmak üzere 6 fakülte, 1 Yüksekokul, 4 Meslek Yüksekokulu, 2 Enstitü ve 2 Araştırma ve Uygulama Merkezinden oluşmaktadır. 2012-2013 eğitim-öğretim yılında 1487 öğrenci üniversitemize kayıt yaptırmıştır. Bu sayı ile Üniversitemizde öğrenci sayımız 5157’ye ulaşmıştır. Üniversitemizde 208 akademik ve 158 idari olmak üzere 366personel görev yapmaktadır. Üniversitemizin ana yerleşkesi, şehir merkezinin 10 km dışında Kezer çayı kenarında yer almaktadır. Üniversitemiz, 2012-2013 eğitim-öğretim yılı içerisinde yeni yerleşkede hizmet vermeyi planlamaktadır.

Kurum içinde kaynakların dağıtımında, ulusal ve uluslararası ölçekte akreditasyon çalışmaları yürüten birimlerimize mutlaka öncelik vereceğiz. Böylece birimlerimizi, kaliteyi artırma anlamında üniversitemiz içinde ve dışında rekabet eder duruma getireceğiz. Günümüzde kabul gören ‘Girişimci Üniversite’ modelinin vazgeçilmez unsurunun ‘rekabet edebilirlik’ olduğu bilinmektedir. Bu modeli gerçekleştirebilmek, ancak bilgiye dayalı yönetim ve örgütlenme modeli ile mümkün olabilmektedir.

Elbette kurumsal başarı, ekip ruhuyla çalışmanın bir sonucu olarak elde edilebilmektedir. Ulusal ve uluslararası bilim dünyasındaki rolünü artırmayı hedefleyen Siirt Üniversitesini aydınlık yarınlara, akademik personelimiz, idari personelimiz ve öğrencilerimiz hep birlikte taşıyacaktır. Üniversitemiz; derslikleri, laboratuarları, yurtları, kafeteryaları, kütüphanesi, sosyal tesisleri ile öğrenci ve personel memnuniyetini en üst seviyeye çıkaracaktır.

Üniversitemizi proje, makale, atıf ve patent sayısı bakımından kendisinden söz ettiren bir üniversite konumuna getirmeyi hedeflemekteyiz. Bu amaca yönelik olarak zorlayıcı unsurları kullanmak yerine teşvik edici, ödüllendirici önlemleri benimseyeceğiz. Böylece kurum kimliği içinde uygulamalarımız özümsenecek; kalıcı ve sürdürülebilir bir artış yakalanacaktır.

Saygıdeğer öğretim elemanları;

Siirt Üniversitesinin Anadolu’nun Güneydoğusunda parlayan bir yıldız olma arzusu sizin gayretlerinizle gerçekleşecektir. En büyük gücünüz sahip olduğunuz birikimleriniz olacaktır. Çağın gerektirdiği bilgi ve becerileri öğrencilerimize kazandırmayı ve merhum Necip Fazıl’ın dediği gibi, “Zifiri karanlıkta ak sütün içindeki ak kılı seçecek kadar gözü keskin ve o derece stratejik ve taktik sahibi bir gençlik yetiştirmeyi hedefleyiniz. Sevilmek ve sayılmak istiyorsanız mutlaka birbirinizi seviniz ve sayınız. İleriye, çok ileriye bakınız asla ufkunuzu daraltmayınız. Sonuçta başarı, sizlerin ve dolayısıyla ülkemizin olacaktır.”

Sevgili öğrenciler;

Mensubu olmaktan her zaman gurur duyacağınız bir üniversite olma yolunda hızla ilerleyen Siirt Üniversitesi, eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerinizde her zaman yanınızda destek olmaya devam edecektir. Sizler ülkemizin aydınlık yarınları için en önemli güvencemizsiniz. Bu sorumluluk bilinci ile derslerinizde göstereceğiniz üstün başarılarınız yanı sıra üniversitemizi sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerinde de en iyi bir şekilde temsil etme gayreti içerisinde olmalısınız.

Üniversitemizin, bulunduğu şehrin konumu bakımından hem Ortadoğu’ya hem de Asya’ya yakın bir yerde olması, bizim için ciddi fırsatlar doğurmaktadır.Her iki bölgeye de hitap eden ve buralardan öğrenci çeken bir üniversite olma avantajını etkin bir şekilde değerlendirmek zorundayız. İdealimiz, Üniversitemizi evrensel değerlere sahip, bilimsel normları en üst seviyede tutan, farklılıkları zenginlik olarak gören bir üniversite kurmaktır.

Sayın başbakan yardımcım ve saygıdeğer misafirlerimiz; akademik açılış toplantımıza gelerek bizleri onurlandırdığınız için hepinize teşekkür eder, saygılar sunarım.” diyerek konuşmasını bitirdi.

Rektörümüz Prof. Dr Murat Erman’ın ardından Vali Ahmet Aydın: “Siirt Üniversitesi’nin bir marka haline gelmesi gerektiğini belirterek konuşmasını: “Örneğin Siirt Üniversitesi de İlahiyat alanında ön plana çıkabilir.” şeklinde sürdürdü.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ bilginin ne kadar önemli olduğunu vurgulayan konuşmasında şunları söyledi: “Siirt Üniversitesi’nin yeni akademik yılının başarılarla geçmesini temenni ederim. Üniversiteler bilim merkezleridir ve gelişim için çok önemlidir. Çünkü bilgi neredeyse güç ordadır. Ancak maalesef  Türkiye’de bilgi konusunda tekelleşmeler oluşmuş durumdadır. Biz 81 ilin hepsine üniversite açarak bu anlayışı kırma yolunda ilerliyoruz.”

Prof. Dr. Yasin Aktay ilk açılış dersini vermek üzere kürsüye çıkarak açılış dersi olarak “Üniversite Sosyolojisi” dersini seçtiğini belirterek: “Siyasal katılımın gelişiminde ve daha bilinçli insanların varoluşunda 3 önemli faktör vardır: kentleşme, güçlü bir orta sınıfın varlığı ve en önemlisi de üniversitelerin gelişmesidir.”dedi.

Son olarak kürsüye İşadamı Ethem Sancak davet edildi. “Genç arkadaşlara anlatacaklarımın onların yaşamlarını planlamada faydalı olacağını düşünüyorum.” diyen Sancak tecrübelerine yer verdiği konuşmasını yaptı.

Katılımın yoğun olduğu açılış töreni düzenlenen kokteylin ardından sona erdi.

Check Also

Film Festivali gezici sinema tırı yerleşkemizde

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak ve Prof. Dr. Yasin Aktay, 3. Siirt Uluslararası Kısa Film …

Bir cevap yazın