Çarşamba , 26 Haziran 2019
Home 5 MANŞET 5 Üniversitemiz “tarım ve hayvancılık alanında ihtisaslaşacak üniversite” olarak seçildi.

Üniversitemiz “tarım ve hayvancılık alanında ihtisaslaşacak üniversite” olarak seçildi.

Üniversitemiz, “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi” kapsamında yeni seçilen 5 üniversite arasına girerek “tarım ve hayvancılık alanında ihtisaslaşacak” üniversite olarak belirlendi.

Üniversitelerin hem bulundukları bölgeye olan katkılarını arttırmak hem de belirli alanlarda ihtisaslaşmaya teşvik etmek amacıyla, özellikle 2006 yılı sonrasında kurulmuş olan yükseköğretim kurumlarına yönelik “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” çalışması Haziran 2015’te YÖK ve Kalkınma Bakanlığının işbirliğiyle başlatılmıştı.

2006 yılı ve sonrasında kurulan 32 üniversitenin YÖK Başkanlığına sunmuş olduğu Öz Değerlendirme Raporları üzerinden mülakat ve sunumlarını yapan üniversiteler Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Komisyonu’nun yapmış olduğu değerlendirme ile üniversitemiz “tarım ve hayvancılık” alanında, Aksaray Üniversitesi “spor ve sağlık” alanında, Kastamonu Üniversitesi “ormancılık ve tabiat turizmi” alanında, Muş Alparslan Üniversitesi “hayvancılık” alanında, Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi “çay” alanında ihtisaslaşacak üniversiteler olarak belirlendi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç tarafından YÖK Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman ve proje kapsamında yeni seçilen üniversitelerin rektörleri ile bu üniversitelerin bulundukları ilin valilerini temsilen Siirt Valisi Ali Fuat Atik’in yanı sıra proje kapsamında ilk seçilen üniversitelerin rektörleri katıldı.

Check Also

Üniversitemizde ilk lavanta hasatı yapıldı

Tıbbı Bitki ve Aromatik Bitkilerin Yaygınlaştırması Projesi kapsamında Üniversitemizde deneme amaçlı üretim gerçekleştirildi. Rektörümüz Prof. …