Cuma , 22 Haziran 2018
Anasayfa 5 ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI 5 Üniversitemiz Öğrencilerinden, Hollanda’nın Skandal Tavrına Tepkiler

Üniversitemiz Öğrencilerinden, Hollanda’nın Skandal Tavrına Tepkiler

Üniversitemiz Öğrencileri; Hollanda’nın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya yönelik skandal tavrını kınadı.

Kezer Yerleşkemizde toplanan öğrenciler adına Üniversitemiz Öğrenci Konseyi Başkanı Halil İbrahim Süzgün pankartlar eşliğinde hazırladıkları bildiriyi okudu. Bildiri metnini okunması ardından çekilen tekbirlerle öğrenciler sorunsuz bir şekilde dağıldı.

Hollanda Karşıtı Siirt Üniversitesi Öğrencilerinin Hazırladığı Bildiri:

“Siirt Üniversitesi Öğrenci Konseyi ve Siirt Üniversitesi öğrencileri olarak bizler, Hollanda Hükümetinin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya Hanımefendiye uygulamış olduğu gayri insani, gayri ahlaki, gayri medeni ve gayri hukuki tutum ve davranışları şiddetle ve nefretle kınıyoruz.

Tüm dünya şunu bilmelidir ki bizlerin inancında hiçbir ırkın veya milletin başka bir ırkın veya milletin karşısında üstünlüğü söz konusu değildir ve olamaz da. Ancak son zamanlarda Avrupa ülkelerinde yükselen İslamofobi ve ırkçılık söylemleri adeta insanlığın utanç kaynağı ve çağımızın vebası haline gelmiştir. Özellikle son dönemlerde birçok Avrupa ülkesinde yaşayan Müslümanların ve ibadethanelerinin ırkçı söylemlerle, saldırı ve şiddete maruz kalmaları insanlık adına utanç vericidir. Olayın daha da utanç verici tarafı ise bu ırkçı ve faşist hareketlere ülke yöneticilerinin de dahil olmasıdır. Kendilerini insan hakları, özgürlükler ve demokrasinin beşiği olarak gösteren bu ülkelerin son dönemlerde ülkemiz aleyhinde faaliyet gösteren terör örgütlerine kucak açmaları kabul edilemez bir durumdur.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya yapılan saldırının hiç bir uluslararası hukuk kurallarıyla bağdaşmadığını ve evrensel kadın hakları açısından da hiç bir şekilde kabul edilemez bir durumdur. Türkiye’ye diz çöktürmeyi hedefleyen bu ve benzeri ırkçı, antidemokratik ve hukuk dışı uygulamalar, Türkiye’yi hedefine ulaştırmaktan alıkoyamayacaktır. 15 Temmuz darbe girişiminde vatanını ve demokrasisini savunmak için tankların karşısına canı pahasına dikilen bu millet, asırlar boyu olduğu gibi bundan sonra da bu tür baskı ve şantajlara boyun eğmeyecektir. Korumaları dahi etkisiz hale getirilmiş tek başına kalan bir bayana karşı yapılan bu hakaretler, Türkiye Cumhuriyeti’ni küçültmeyeceği gibi Batı medeniyetini de yüceltmeyecektir.

Bizler Siirt Üniversitesi Öğrenci Konseyi ve Siirt Üniversitesi öğrencileri olarak, tüm dünyadaki sivil toplum örgütlerini ve bütün üniversite öğrencilerini Hollanda’nın bu ırkçı davranışlarını protesto etmeye davet ediyoruz.”

Hollanda'nın Skandal Tavrına Tepkiler

Hollanda'nın Skandal Tavrına Tepkiler

 

Check Also

Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne Ziyaret Gerçekleştirildi

Eruh Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Bedrettin VAROL, Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Yahya AKTU ile …