Salı , 21 Mayıs 2019
Home 5 Genel 5 Üniversitemiz, 12. Yabancı Diller Yüksekokulu Yöneticileri Toplantısına ev sahipliği yaptı

Üniversitemiz, 12. Yabancı Diller Yüksekokulu Yöneticileri Toplantısına ev sahipliği yaptı

Yabancı Diller Yüksekokulumuz,  Yabancı Diller Yüksekokulu Yöneticileri Toplantısının 12.’sine ev sahipliği yaptı.

Toplantıya, dünyaca tanınmış eğitim kuruluşlarından temsilciler ile Türkiye’deki üniversitelerin YDYO yöneticileri ve yurtdışından misafir konuşmacılar katıldı. Açılış konuşmasını Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğrt. Üyesi Tahir Yaşar ve ardından Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman gerçekleştirdi. Mühendislik Fakültemiz Konferans Salonunda 2 gün süren toplantı boyunca 10 oturum gerçekleşti yaklaşık 90 üniversiteden 120 akademisyen katıldı. Akademisyenler ülkemizdeki yabancı dil öğrenimi ve yabancı dil yüksekokulları sorunlarını tartıştı.

Toplantının açılış oturumunu Yüksek Öğretim Kalite Kurulundan (YÖKAK) Prof. Dr. Sibel Aksu Yıldırım “Yükseköğretimde Kalite Güvencesi ve Akreditasyon” konulu sunumunu Dr. Öğr. Üyesi Dilek Avşaroğlu Erkan “İngilizce Hazırlık Okulu Dış Değerlendirme Planı Programı 2018” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

“İyileşme sürecinde artık girdileri değil çıktıları önemli.”

Prof. Dr. Sibel Aksu Yıldırım; YÖKAK ile ilgili bilgi verdiği “Yükseköğretimde Kalite Güvencesi ve Akreditasyon” konulu sunumunda:

“Üniversitelerimizde hacimsel olarak büyümeyi bir kenara bırakıp kalite odaklı büyümenin yollarını aramaya başladık. YÖK kalite güvence çalışmalarının yoğunlukla tüm kurumlarda zamana dayalı ve mükemmelliği hedefleyen bir kalite güvence sistemi kurmayı hedefliyor. Kurumlar kendi iyileştirme ve denetleme mekanizmalarından kalite güvence sistemlerinden sonra dışarıdan başka bir kurum tarafından da denetlenebilir. Bunlarla ilgili çeşitli yollar ve yöntemler söz konusudur. YÖKAK’ın en önemli fonksiyonlarından bir tanesi ülkemizdeki dış değerlendirme faaliyetlerini yürütmektir. Her 5 yılda bir üniversitelerimiz en az 1 kez kurumsal dış değerlendirme kurulundan geçmek zorundadır. Bunun dışında kurumlarımız her yıl iç değerlendirme yaparak raporlarını da paylaşmak zorundadır. Kalite güvence sisteminin kurgulanmasında ve yönetilmesinde kurumlar çok farklı yollar seçebilir önemli olan kurumun iyileşmeyi istemesidir. İyileşme sürecinde artık girdileri dikkate almıyoruz en iyi mezunları alması en iyi laboratuvarlara sahip olması önemli değil, önemli olan kurumun aldığı çıktılar, nedir? Öğrencilerimiz/mezunlarımız gerçek dünyaya ne kadar hazırlar? 21. yy’da mezunlardan beklentiler değişti. Bizim isteğimiz güncel ve baş döndürücü değişime ayak uyduracak yenilikçi ve rekabetçi bireyleri mezun etmek. Kurumlarımızın başlangıçtaki niyetleriyle aldıkları çıktılar arasında problemin olması demek asıl sorunun mekanizmaların işletilmesinde olduğunu gösteriyor.” diyerek yükseköğretim kurumlarının ihtiyaçlarını belirleyerek kendilerini iyileştirmelerini sağlayacak ve geleceğe hazırlayacak olan bir güvence sistemi kurmalarını istediklerini belirtti.

Yabancı Diller Yüksekokulları Müdürler Toplantısının ilk gününde YDYO Statüsü, Sorunları ve Mevzuatlar konusuyla; Harun Duman (Marmara Üni) ve Yahya Teke (Ankara Sosyal Bilimler Üni), Yurtdışı Akreditasyon Kurumları ve Tecrübeleri Konulusuyla; Cea – Mehmet Atasagun (Bahçeşehir Üni), Eaquals – Tuğba Akbaş (Karabük Üni), Pearson Assured – Murat Çulduz (Medipol Üni), Murat Nurlu (Medipol Üni), Meral Kızrak (Başkent Üni), Dedak Sunumu ile;  Nergis Uyan (Özyeğin Üni), Didem Mutçalıoğlu (Bilgi Üni) sunumlarını gerçekleştirdiler.  Konferanslar sonrası akademisyenler Botan Vadisi gezisi ardından gala yemeğinde Barden Otel’de buluştu.

“ÖSYM hazırlıklarını yaptığı Dört Becerili Yeterlik Sınavı’nı ilk kez üniversitemizde tanıttı”

İkinci günün açılış oturumu sunumunu ÖSYM yetkilisi Ömer Faruk Yıldız gerçekleştirdi. Yıldız sunumunda hazırlanan yeni İngilizce sınavı hakkında bilgi verdi. YDS’ye ve diğer kurumların yaptıkları dil sınavlarına alternatif olarak hazırlanan Dört Becerili Yeterlik Sınavı’nın yeni sınav programında dil becerisinin 4 beceri ekseninde (okuma, yazma, dinleme ve konuşma) belgelendirilebileceğini ve bu sınavın uluslarası düzeyde kabul edilebilmesi için gerekli çalışmaların devam ettiğini aktardı.

Açılış sunumun ardından; Ortak Muafiyet ve Seviye Belirleme Sınavı Çalışmaları Konusuyla; Semih İrfaner (Moderatör), Sally Gayford (Mef Üniversitesi), Vladlena Tcherkachına (Mef Üniversitesi), Self Access Center (Sac) Çalışmaları Konusuyla; Mümin Şen (Yıldırım Beyazıt Üni), Mürüvvet Şenbayrak (Ankara Sosyal Bilimler Üni), Türkiyedeki Yabancı Uyruklu Dil Eğitmenleri; Nıck Mantheı (Oxford Unıversıty Press), Carolıne Helen Wıllıams (İstanbul Ticaret Üni), Akademik İngilizce Konusuyla Zeynep Kaptan (Toefl), Yabancı Uyruklu Öğrencilere Yönelik Hazırlık Eğitimi konusuyla; Asım Aydın ( Karabük Üni), Şahin Gök (Gelişim Üni) sunumlarını gerçekleştirdi.

İki gün süren yoğun çalışmaların ardından akademisyenlerimiz üniversitemize toplantı ile ilgili memnuniyetlerini dile getirerek ayrıldılar.

Check Also

Rektörümüz, İl Müdürleri ve STK temsilcileri ile iftar yemeğinde bir araya geldi.

Üniversitemiz Merkezi Yemekhanesinde düzenlenen iftar yemeğine; kurum müdürleri, oda başkanları, banka müdürleri, sivil toplum kuruluşları …