Perşembe , 4 Mart 2021
Home 5 ETKİNLİKLER 5 Üniversite – Sanayi İşbirliği Paneli

Üniversite – Sanayi İşbirliği Paneli

Üniversite ve sanayi toplumunda görülen eksikliklerin giderilmesi için öneriler geliştirilmesi ve yetkili kurumlar başta olmak üzere ilgili taraflarla paylaşılması ve bir yol haritası çıkarılması amacıyla Siirt Üniversitesinde Bakanlık-Üniversite-Sanayi İşbirliği paneli düzenlendi. Paneli Siirt ilinden pek çok özel sektör yatırımcısı ve STK üyesi takip etti. İşbirliğinin gerekliliği ve yöntemleri ve ortaya çıkan projelerin finanse edilmesi konularının tartışıldığı ve moderatörlüğünü Prof. Dr. Gürol Okay’ın üstlendiği konferansa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ömer Aslan, İktisadi ve İdari Bilimler Dekanı Prof. Dr. Yüksel Birinci, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Şahin, Siirt Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Nedim Kuzu, KOSGEB-DİKA temsilcisi Yusuf Kaplan konuşmacı olarak katıldı.

Teşvik için çok çalışmamız gerekir

İlimizde sanayi alanındaki zorlukları, neler yapılması gerekildiği ve nelerin yapıldığı hakkında konuşan Ömer Aslan konuşmasında; İşsizliğin Mardin, Siirt, Şırnak gibi yerlerde çok yüksek olduğunun buralarda yatırım yapan üç-beş sanayicinin bitkisel hayatta olduğunun altını çizdi. Sermayenin çok nazik olduğunu söyleyen Aslan; “Teşvik için çok çalışmamız ve sermayeye cesaret vermemiz gerekir.”  dedi.

Siirt’te sanayi yok denecek kadar az

Siirt’te sanayinin yok denecek kadar az olduğunu söyleyen Siirt Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Nedim Kuzu “Son 10 yıllık döneme baktığımızda ekonomik büyümenin işsizlik oranlarına etki etmediği görülüyor. Hatta zaman zaman artıyor. Ar-Ge ve inovasyon olmadan sağlıklı büyüme olmaz ve ekonomik ilerleme kaydedilemez. Sanayi-Üniversite işbirliğinin gelişmesi ilimize önemli katkılar yapacaktır” şeklinde konuştu.

Bilgide öndeyseniz rekabette de öndesiniz

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Birinci sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçiş sürecini mercek altına aldığı konuşmasında; Üniversite ve sanayinin günün şartlarına göre dönüşmek zorunda kaldığını, küresel rekabetten dolayı işletmelerin üniversitelere ihtiyacı olduğunu ifade etti. Yüksel Birinci konuşmasının devamında; “Sadece bilginin üretilmesi değil bilginin ekonomiye kazandırılması hayati derecede önemlidir. Bilgide öndeyseniz rekabette de öndesinizdir. ” dedi.

Devlet-Sanayi-Üniversite işbirliğinde

Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Şahin, Ülkelerin önem sırasının artık yenilikçilik, yaratıcılık ve Ar-Ge gibi kıstaslarla belirlendiğini söyledi. Ar-Ge’nin atlanılmaması gereken bir süreç olduğunu bu sayede işletmelerin maliyetlerini düşürebileceklerini, yeni ürün geliştirebileceklerini ve ürün kalitelerini yükseltebileceklerini iş hayatı deneyimlerinden örneklerle aktardı. Günümüzde Devlet-Sanayi-Üniversite işbirliğinde Üçlü Sarmal modelinin hâkim olduğunu bu üç aktörün birbirinden öğreneceği ve faydalanacağı çok şeyin olduğunu ifade etti. Toplum refahının artması, kaynakların akılcı kullanılması, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması, bireysel ihtiyaçlara göre tasarlanmış ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi gibi faydaların Devlet-Sanayi-Üniversite işbirliği ile sağlanabileceğini belirtti.

KOSGEB – DİKA

KOSGEB-DİKA temsilcisi Yusuf Kaplan bireysel ve kurumsal bazda örgütlenecek projelere nasıl finansman sağlanacağı hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Bu minvalde KOSGEB KALKINMA AJANSI ve TÜBİTAK desteklerine başvuru ve değerlendirme sürecini anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürol Okay’ın teşekkür konuşmasının ardından panel sona erdi.

 

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …