Çarşamba , 22 Eylül 2021
Home 5 MANŞET 5 “Üniversite Gençliğinin Toplumsal Dönüşümü”

“Üniversite Gençliğinin Toplumsal Dönüşümü”

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Mazhar Bağlı Üniversitemizde Aktif Gençlik Topluluğunun organizasyonunu üstlendiği “Üniversite Gençliğinin Toplumsal Dönüşümü” adlı konferans verdi.

Üniversite kavramının nereden kaynaklandığını ve Üniversiteli olmanın ne demek olduğundan toplumda hangi rolü üstlendiğinden hareketle başladığı konuşmasını ülkemizde üniversitenin taşraya yayılma süreci, bu sürecin ülkeye getirdiği fikirlerin tartışılabilme imkanını, hoşgörünün ve müsamahanın gelişmesini ve bunlara bağlı olarak bu eksende gerçekleşen toplumsal dönüşümlere ayırdı.

Mazhar Bağlı’nın konuşmasından notlar şu şekilde;

Üniversite ortaya çıkmasına kaynaklık eden asıl fikir evrenle ilgili dini bilgilerin yanında dünyevi bilgilerden de hareket ederek bir takım doktrinler ortaya koyabilen insanların bu doktrinleri tartışabileceği  özgür ortam yaratma fikridir. Üniversite eğitimi ülkemizde  bir dönem sadece seçkin zümrenin istifade edebileceği bir şey olarak kaldı. Özal’ın Cumhurbaşkanlığı döneminde taşraya 17 adet üniversitenin açılmasıyla ve bu sürecin geçen yıllar itibariyle devam etmesiyle çözüldü.

Farklı fikirlerin tartışılamıyor olması var olan resmi ideolojiyi pekiştirir ve yönlendirmelerini  fark edilemez hale getirir.Bu ideolojik kodların çözülmesinin ilk aşaması evrenle ilgili dünyayla ilgili bir fikrinizin bir doktrininizin olması gerekiyor.

Sadece üniversite üzerinden bir dönüşüm elbette ki sağlıklı değil bunu farklı kurumsal ve yapısal dönüşümlerin olması gerekiyor. Üniversitelileşmenin bir toplumsal dönüşüm gerçekleştiğini görürsünüz. İdeolojik fikirlerin tartışılması, düşünce çoğulculuğunun sağlanması, hoşgörü ve tahammülün sağlanması konusunda kritik görevler üstlendiğini görürsünüz.

Ne yazık ki bizler müsamahalı davranma erdemini çok geç edindik.Ülke olarak da bu erdemi geç edindik.Artık tüm yaşanmışlıkları bir tecrübe olarak kabul edip, bu farklılıkların bir birine tahammül etmesi ve bunun siyasi bir proje olarak ortaya konmasının siyasi tarih açısından dört örneği vardır. Bunlar Pax Romana, Medine Vesikası, Pax Ottomana, Pax Americana’dır. Kusursuz bir sistem elbette mümkün değildir fakat böyle bir arayış içerisinde olmamız gerekiyor.Bu arayışa denk düşen sosyolojik bir doku yoktur.Bu arayışın gerçekleşebileceği hakikatin hissedilebileceği mekanlar üniversitelerdir.

Bütün dünyadaki sosyal bilimler çalışmalarının en çok ilgilendiği alanlardan birinin gençlik olmasının nedeni gençlerin güçlü, kuvvetli, dinamik olması değildir. Gerçekte zihni üretkenliğinde en verimli döneminin gençlik dönemi olmasıdır. Bu dönem topluma yön verebilecek, toplumun sağlıklı bir biçimde dönüştürülebileceği bir dönem. Üniversitede size sunulan bilgilerden bireysel olarak kendi şahsınıza ait fikirler oluşturamazsanız başkalarının oluşturduğu koridorlarda kaybolmaktan kurtulamazsınız. O yüzden kendi kimliğinizi, kendi kişiliğinizi, kendi fikirlerinizi kendiniz oluşturacaksınız. Dogmatik bilgilerle düşünmeye devam ederseniz burada bulunma sürenizin size eziyetten başka bir faydası olmaz.

Konuşmasının ardından soruları kabul eden Bağlı’ya  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürol Okay tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …