Cuma , 22 Ocak 2021
Home 5 HABER VE DUYURULAR 5 Uluslararası İmam Eş’ari ve Eş’arilik Sempozyumu

Uluslararası İmam Eş’ari ve Eş’arilik Sempozyumu

Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından 21-23 Eylül Tarihleri arasında Uluslararası İmam Eş’ari ve Eş’arilik Sempozyumu düzenlenecek. Kezer Yerleşkesi İlahiyat fakültesinde düzenlenecek olan sempozyum 2 gün sürecek ve 7 oturum halinde gerçekleşecek ve son gün sempozyumun değerlendirme oturumu yapılacak.

Eş’arilik Tarihi, Eş’arî Kelam Sistemi, İmam Eş’arî ve Eş’ariliğe Yöneltilen Eleştiriler, Eş’arî Gelenek ile Felsefe İlişkisi gibi konulardan oluşan sempozyumda İmam Eş’arî’nin düşünce yapısı ve ondan neşet eden Eş’ariliğin oluşum ve gelişim süreçleri, tarihî süreçteki etkileri ve günümüze yansımalarının incelenmesi ve böylelikle yaklaşık bin yıllık bir geleneğin, bilimsel veriler ortaya konarak tartışılması hedefleniyor.

Ulusal ve uluslar arası akademik camiadan pek çok değerli isimlerin iştirak edeceği sempozyumun onursal başkanlığını Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat ERMAN ve Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, genel koordinatörlüğünü ise Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dekanı Prof. Dr. Cemalettin Erdemci ve Yrd.Doç. Dr. Fadıl AYĞAN üstleniyor.

imam-esari-konferansi-siubasin-davetiye

Check Also

SİUZEM, Güz Dönemi Sayılarını Açıkladı

Üniversitemiz Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi (UZEM) 2020-2021 eğitim-öğretim yılı güz dönemi sayılarını açıkladı. …