Cumartesi , 18 Eylül 2021
Home 5 MANŞET 5 Tıp Fakültesi İçin Bir Araya Gelindi

Tıp Fakültesi İçin Bir Araya Gelindi

Daha önce yapılan dış paydaş toplantısında gündeme gelen Siirt Üniversitesi’ne Tıp Fakültesi kurulması konusu Siirt Üniversitesi Kezer Yerleşkesinde düzenlenen toplantıyla ele alındı.

Gündeme gelen konu hakkında Siirt Üniversitesi tarafından yapılan fizibilite çalışmaları ve bilgilendirme sunumu Rektör Prof.Dr.Murat Erman tarafından yapıldı.

Neden Tıp Fakültesi ? Neden Siirt ?

Siirt’e Tıp Fakültesi kurulmasının gerekçelerini, kurulacak fakültenin şehrin sağlık, ekonomik ve sosyal canlılığı konularında ciddi aşamalar kaydettireceğini ifade etti. Siirt’e kazandırılmak istenen bu fakültenin sadece üniversite senatosundan çıkacak kararla kurulamayacağını, şehrin bütün potansiyeli ile destekçileri olmalarını arzu ettiklerini söyleyen Erman bu konuda; “Şehirle ilgili alınan kararlarda yerel medya,ulusal medya ve STK’ların büyük önemi var bunu biliyoruz.Bu nedenle STK,yerel ve ulusal basından maksimum düzeyde faydalanmak istiyoruz.Fikir alışverişinde bulunalım,ortak bir yol haritası çizelim,Tıp Fakültesi’nin açılmasına katkı sağlayalım istiyoruz”dedi

Siyasi İrade Şart

Yapılan sunumun ardından katılımcıların bu konu hakkındaki değerlendirmeleri ve görüşleri alındı.Toplantıda Siirt’e Tıp fakültesi açılıp açılmaması tartışıldı.Bir takım çekincelerin yanında iştiyak ile bu konuda seferber olunması gerekildiğine vurgu yapıldı.Varılan mutabakat zemininden sonra eylem planı hakkındaki fikirlerin teati edildiği toplantıda,şehrin siyasal ve ekonomik elitlerinin meseleye müdahil olmasının gerekliliği ve süreci etkileyecek makamlarla irtibatın mümkün olduğunca yoğun bir şekilde sağlanması gerekildiği, siyasi iradenin desteğinin alınmasının elzem olunduğu sonucuna varıldı.

Ayrıca toplantıda imza kampanyasından, ortak bir deklarasyon yayınlanmasına ve imza kampanyası düzenlenmesine dair seçeneklerin hepsinin kullanılması gerekildiği ifade edildi.

Rektör Yardımcıları, Rektör Danışmanları, Genel Sekreter, STK temsilcileri, kanaat önderleri ve basın temsilcilerinin katıldığı toplantı Rektör Prof. Dr. Murat Erman’ın teşekkür konuşmasının ardından sona erdi.

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …