Cumartesi , 24 Ekim 2020
Home 5 HABER VE DUYURULAR 5 Tillo’daki Tarihi Mekanların İncelemesi Tamamladı

Tillo’daki Tarihi Mekanların İncelemesi Tamamladı

Çeşitli üniversitelerinden ve değişik branşlardaki öğretim üyelerinin oluşturduğu heyetin, Siirt’in Aydınlar (Tillo) ilçesindeki tarihi mekanlarda yaptığı inceleme sona erdi.
Heyet Başkanı Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Işık, ilçedeki tarihi ve kültürel varlıklardan çok etkilendiğini belirterek, ilçede çok kapsamlı bir çalışma yapılacağını söyledi.

Yıkılma tehlikesi içerisinde olan konakların restorasyonun öncelikle ele alınacağını kaydeden Prof. Dr. Işık, şöyle konuştu:

“Burası çok zengin bir potansiyele sahip, ama henüz bilimsel anlamda el atılmamış durumda. Öncelikli olarak, burada yıkılma tehlikesi olan iki nadide konağın restorasyonunun yapılması ve ilçenin envanterinin çıkarılması gerekiyor. Bunların ivedi olarak yapılması gereken şeylerdir. İlçedeki geleneksel yapı malzemesi olan ve son 40 yıldan beri kullanılmayan, yöredeki iki çeşit taşın yakılarak öğütülmesinden elde edilen ‘Cas’ın özelliklerinin tespiti ve tekrar kullanımı konusunu incelemek üzere bir çalıştay yapmayı planlıyoruz. Ahlat’taki mezarları andıran ilçede ki mezarların incelenmesi, şifalı kuyu ve çevresinin düzenlenmesi, yüzlerce yıllık taş sarnıçların korunması gibi çalışmalarda yapmayı planlıyoruz”

Prof. Dr. Işık, çalışmalarına destek veren valilik, belediye ve ÇEKÜL Vakfı temsilcilerine teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

 

Check Also

Film Festivali gezici sinema tırı yerleşkemizde

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak ve Prof. Dr. Yasin Aktay, 3. Siirt Uluslararası Kısa Film …