Perşembe , 13 Aralık 2018
Anasayfa 5 MANŞET 5 Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin İlimizde Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında Eğitimlere Devam Edildi

Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin İlimizde Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında Eğitimlere Devam Edildi

Ziraat Fakültemiz öğretim üyeleri tarafından hazırlanan ve GAP BKİ tarafından desteklenen “Bazı Tıbbi Bitkilerin Siirt İlinde Yaygınlaştırılması Projesi” 2018 yılı eğitimlerinin ilki gerçekleşti. Teknik Eleman ve Üretici eğitimleri Dr. Öğr. Üyesi Doğan ARSLAN, Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin ARSLAN ve Dr. Öğr. Üyesi Önder Volkan BAYRAKTAR tarafından 17-18 Ekim tarihlerinde yapıldı.

Proje lideri Dr. Öğr. Üyesi Doğan ARSLAN’ın verdiği bilgilere göre, proje kapsamında yapılan arazi çalışmalarının da yerinde görüldüğü bu eğitim ile hem üreticilerin hem de teknik elemanların uygulamalı olarak da eğitimleri gerçekleşti. İki günlük eğitim süresince 2017 yılında eğitimlerine başlanan 12 üretici ve 10 teknik elemanın eğitimlerine devam edildi.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından desteklenen “Bazı Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Siirt İlinde Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında planlanan 2017 yılında da aynı kursiyerlere verilmiş olan eğitimlerin devamı niteliğinde olan bu eğitim ile tıbbi ve aromatik bitkilerin Türkiye ve Dünyadaki üretim miktarları, ekonomik değerleri, yetiştirilme olanakları vb. konularda katılımcılar bilgilendirildi.

Bu dönemde yapılan eğitimde Kekik, Lavanta, Çöven, Biberiye, Dağ Çayı ve Tıbbi Adaçayı gibi ekonomik değeri yüksek olan ve Siirt İli Koşullarında yetiştirme potansiyeline sahip tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirme, hasat, işleme ve pazarlama konularında teorik eğitimin yanında deneme alanlarında uygulamalı eğitimler de verildi.

Proje süresince aynı kursiyerlere üç farklı dönemde eğitimlerin verilmesine devam edilecek olup, proje sonucunda bu kursiyerlerin tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda uzmanlaşmış olacaklar.

Check Also

“Geçmişten Günümüze Üniversiteler: 21. Yüzyıl Üniversiteleri” konulu konferans düzenlendi

Üniversitemizde, Prof. Dr. Ömer Özyılmaz’ın sunumuyla “Geçmişten Günümüze Üniversiteler: 21. Yüzyıl Üniversiteleri” adlı konferans düzenlendi. …