Perşembe , 24 Eylül 2020
Home 5 HABER VE DUYURULAR 5 Suriyeli öğrencilerimizden sığınmacılara 3 dilde tercümanlık

Suriyeli öğrencilerimizden sığınmacılara 3 dilde tercümanlık

Suriye’deki iç savaştan kaçarak geldikleri Üniversitemizde öğrenim gören Suriyeli 15 öğrenci, hazırladıkları projeyle hastanede iletişim kurmakta zorlanan sığınmacılara 3 dilde tercümanlık yapıyor.

Üniversitemizin çeşitli bölümlerinde öğrenim gören Uluslararası İlişkiler Öğrenci Topluluğu üyesi 15 öğrenci, Türkçe bilmedikleri için sağlık hizmeti almakta sıkıntı yaşayan, hastanede şikayetlerini anlatırken zorlanan sığınmacılara destek amacıyla “Gönüllü Tercümanlık Projesi” hazırladı.

Projeyle aldıkları izin doğrultusunda Siirt Devlet Hastanesinde yaklaşık 4 aydır her gün vardiyalı hizmet veren öğrenciler, Kürtçe, Arapça ve Türkçe tercümanlık yaptıkları Suriyeli ve Iraklı hastaları ilgili bölümlere yönlendiriyor, onların doktorlarla iletişimini sağlıyor.

Öğrencilerimizin duyarlılığı, sağlık hizmeti alırken kendilerini ifade etme fırsatı bulan hastalar ve hastane yönetimince takdirle karşılanıyor.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü öğrencisi ve proje koordinatörü Mecd Elsellum, yaptığı açıklamada, kentte yaşayan sığınmacıların hastanede dil sıkıntısı çektiğini görünce üzüldüklerini söyledi.

Öğrenci toplululuğu olarak bu konuda sığınmacılara yardımda bulunmak istediklerini anlatan Elsellum, “Madem Türkçe biliyoruz, buradaki ailelerimize neden yardımcı olmuyoruz diye düşündük. Bu konuda hastane yönetimiyle görüştük. Acil servis girişinde nöbetleşe bu hizmeti sunuyoruz.” dedi.

Her gün 3 öğrencinin hastanede bulunduğunu dile getiren Elsellum, projede yer alan öğrencilerin ağırlıkla Sağlık Meslek Yüksekokulunda öğrenim gördüğüne işaret etti.

Öğrencilere bu hizmetin önemli deneyim kazandırdığını da vurgulayan Elsellum, bu sayede teknik kelimeleri öğrenen öğrencilerin, çalışma hayatında daha az sıkıntı yaşayacağını kaydetti.

Türkiye’ye ilk geldiklerinde kendilerinin de dil konusunda sıkıntı yaşadığını belirten Elsellum, “Allah bize Türkçe öğrenmek için güç verdi. Bizim de başka insanlara yardımcı olmamız lazım. Türkçe bilmeyen vatandaşlara tercümanlık yapmak boynumuzun borcu. Sığınmacılara sahip çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Türkiye hükümeti ve milletine teşekkürler. Bu iyilikleri unutmayacağız. Allah onlardan razı olsun, her zaman yanımızda oldular.” ifadelerini kullandı.

Check Also

Prof. Dr. Nihat ŞINDAK, “Siirt Üniversitesi Rektörü” olarak atandı

    Üniversitemiz Rektörlüğüne 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 13’üncü maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşknlığı Kararnamesinin …