Cuma , 22 Mart 2019
Home 5 HABER VE DUYURULAR 5 Siirt Üniversitesinde Deprem Tatbikatı

Siirt Üniversitesinde Deprem Tatbikatı

Siirt Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından ;öğrencilerin de katılımı ile il merkezinde deprem tatbikatı yapıldı.

Sağlık Hizmetleri M.Y.O öğrencilerinin derste  aldıkları teorik bilgiyi pratiğe dökerek gerçek hayatta karşılaştıkları vakalar karşısında ne yapacaklarını öğrenmelerini sağlamak amacıyla organize edilen tatbikat, Sağlık Müdürlüğü UMKE(Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri) birimi, AFAD(Afet ve Acil Durum Yönetim Müdürlüğü),Siirt Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ve 112 Şube Müdürlüğü’nün işbirliği ile SHMYO Müdürü Prof. Dr. Salih İLHAN, SYO Müdürü Doç. Dr. Cafer SAKA ,İl Sağlık Müdürü Dr.Serkan ASLAN ve ASHİ Şube Müdürü Veysi ÖZBİLİCİ katılımı ile gerçekleştirildi.

Siirt il merkezinde 27 Nisan saat 14.00 sularında meydana 6.9 şiddetindeki depreme müdahaleyi konu alan tatbikat da, arama kurtarma ve sağlık ekiplerinin il merkezindeki 6 okulda mahsur kalan edilen 750 çocuğun kurtarılma çalışmaları modelledi.

Senaryo gereği Yeni mahallede bulunan bir okulda (Eski Devlet Hastanesi arazisi) AFAD’ın çalışmaları sonucu 4 vatandaşın enkaz altında kaldığı tespit edildi. AFAD ve itfaiye tarafından olay yeri güvenliği sağlandıktan sonra UMKE timleri olay yeri değerlendirmesini yapıp yaralılara güvenli ve stabil bir şekilde müdahale edildikten sonra yaralıların soğuk alana taşınarak en yakın sağlık kuruluşuna sevki gerçekleştirdi

siubasin_umke_tatbikat_saglik_yuksekokulu (4) siubasin_umke_tatbikat_saglik_yuksekokulu (5) siubasin_umke_tatbikat_saglik_yuksekokulu (7) siubasin_umke_tatbikat_saglik_yuksekokulu (1) siubasin_umke_tatbikat_saglik_yuksekokulu (2) siubasin_umke_tatbikat_saglik-yuksekokulusiubasin_umke_tatbikat_saglik_yuksekokulu (3)

Check Also

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Etkinliği Düzenlendi

Çanakkale Zaferinin 104. Yılında Şehitlerimizi anmak üzere Merkez Konferans Salonumuzda etkinlik düzenlendi. Eğitim Fakültemiz Türkçe …