Çarşamba , 27 Mayıs 2020
Home 5 ALT MANŞET 5 Siirt Üniversitesi’nden Siirt Fıstığına Müjde

Siirt Üniversitesi’nden Siirt Fıstığına Müjde

Üniversitemiz tarafından, Dicle Kalkınma Ajansı “Fizibilite Desteği Programı” kapsamında sunulan “Siirt Fıstığına Doku Kültürü ile Klonal Anaç Üretimi Projesi Fizibilite Başvurusu” Dicle Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilerek imzalandı.

Siirt fıstığına (Pistacia vera L.) doku kültürü tekniği ile in vitro koşullarda, klasik yöntemlere göre daha kısa sürede, düşük maliyetli ve hastalıklardan ari klonal anaç üretimi yapılması hedeflenen fizibilite başvurusu Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından desteklenmeye uygun görüldü.

TRC3 bölgesinde bir ilk olacak olan klonal fıstık anacı üretim tesisi kurulmasına yönelik hazırlanacak, 76,300 TL toplam bütçeli fizibilite raporunun %80,34’ü DİKA tarafından karşılanacak.

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi bünyesinde kurulması planlanan bu tesis ile, bölgenin sertifikalı fıstık anacı/fidanı ihtiyacının önemli bir kısmının karşılanması hedeflenmektedir.

Check Also

Rektörümüz, 250. ÜAK Toplantısına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman, 250. Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı (ÜAK) toplantısına katıldı. 2547 Sayılı Yükseköğretim …