Çarşamba , 21 Nisan 2021
Home 5 MANŞET 5 Siirt Üniversitesi Hayvan Hastanesi İnşaatı Hızla Yükseliyor

Siirt Üniversitesi Hayvan Hastanesi İnşaatı Hızla Yükseliyor

Son yıllarda bölgemizin hayvancılık alanındaki en önemli ve en prestijli projelerinden biri olan Siirt Üniversitesi Hayvan Hastanesi Projesi’nin yapımı tüm hızıyla devam etmektedir.

Ulusal, uluslararası akreditasyonlara ve Avrupa standartlarına uygun olarak hazırlanan projesiyle başta küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık olmak üzere, bölge hayvancılık sektörüne büyük katkı sağlaması hedeflenmektedir. Ayrıca hastanemiz; kedi, köpek dışında kanatlı ve çiftlik hayvanları ile egzotik hayvanlara ait hastalıkların teşhis ve tedavisi için önemli bir merkez olmayı amaçlamaktadır.

İnşaatı devam eden projenin bir an önce tamamlanması için büyük gayret gösteren Rektörümüz Prof. Dr. Nihat ŞINDAK, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Cemalettin ERDEMCİ ve Prof. Dr. Tekin ŞAHİN, Genel Sekreterimiz Abdülkadir IŞIK, Yapı ve Teknik Daire Başkanımız Tekin ÖZTEMİZ ile birlikte inşaat alanında incelemelerde bulundu.

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat ŞINDAK, yapımı devam eden inşaatın son durumu hakkında ilgili teknik personelden bilgi alıp projenin revizyonlarıyla ilgili talimatlarını da ileterek:

 “Yapımı hızla devam eden hastanemiz, bölgemizin ilk ve tek, ülkemizin ise sayılı tesislerden birisi haline gelecektir. 8300 m2 kapalı alana sahip olan ve son teknoloji ile donatılacak olan hastanemizde; her türlü cerrahi operasyon, septik ve enfeksiyon hastalıklarının tedavisi ve bakımı, aşılama hizmetleri de gerçekleştirilecektir. Projenin tamamlanması ile hem bölge hayvancılık sektörüne büyük katkıda bulunmayı hem de kaliteli veteriner hekimler yetiştirmeyi amaçlamaktayız. Bu sayede öğrencilerimiz, hastanemizde klinik muayene ve uygulama yapma olanaklarına da sahip olacaktır.”

“Çevre kalitesi yüksek bir kampüs oluşturacağız.”

Bölge için birçok ilki gerçekleştiren üniversitemiz, yapılacak olan hayvan hastanesi ile yenilenebilir enerji üretimine alanına da adım atmayı hedeflemektedir  “İklim krizlerinin yaşandığı ve geleneksel enerji kaynaklarının arka planda kaldığı çağımızda, coğrafyamızın da avantajını kullanarak kampüslerimiz içerisinde güneş enerjisinden faydalanmayı düşünüyoruz. Süreç içerisinde gerçekleştirmeyi düşündüğümüz projelerle çevre kalitesi daha yüksek bir kampüs meydana getireceğiz. Başta hastane binamıza, sonrasında da üniversitemize ait diğer binalara güneş panelleri kurularak fakülte aydınlatmaları, kampüs içi gece aydınlatmaları için kullanabilecek elektrik enerjisinin üretimini hedefliyoruz. Bu fikrin hayata geçmesi için gerekli girişimleri başlattık, proje için kaynak ve hibe arayışına devam etmekteyiz.” dedi.

Hayvan Hastanesi Projesi’nin sayısal verilerini paylaşan Yapı ve Teknik Daire Başkanımız Tekin ÖZTEMİZ; “Şuan hastane inşaatının %40’ı tamamlanmış durumdadır ve hastane binasının Eylül 2021’de üniversitemize teslim edilmesi öngörülmektedir. İnşaat bittiğinde hastane içerisinde; öğretim üyesi odası (32 adet), görüntüleme ünitesi (Röntgen, Ultrason), küçükbaş hayvan muayene odası (9 adet), küçükbaş hayvan ameliyathanesi (3 adet), anestezi odası, acil muayene odası (2 adet) kedi-köpek hospitalizasyonu odası, egzotik hayvan muayene odası, enfeksiyon odaları, sığır muayene odası (4 adet), sığır ameliyathanesi (2 adet), sığır müşahede odası (4 adet), at muayene odası (3 adet), at ameliyathanesi (2 adet), at müşahede odası (4 adet), iç hastalıkları odası, preoperatif hazırlık odası, amfi, merkezi laboratuvar ve eczane yer alacaktır. Hastanemiz, tüm bu imkânları ile hem üniversitemize hem de bölge halkımıza büyük katkılar sunması hedeflenmektedir.” dedi.

Check Also

YÖK’TEN PANDEMİ SÜRECİNDE VERİLEN ONLİNE EĞİTİME İLİŞKİN ANKET

​Yükseköğretim Kurulu (YÖK), küresel salgın sürecinde online olarak sürdürülen eğitim öğretimin değerlendirilmesi amacıyla üniversitelerdeki öğretim …