Çarşamba , 25 Kasım 2020
Home 5 ETKİNLİKLER 5 Siirt Üniversitesi “Anneler Günü” Özel Programı

Siirt Üniversitesi “Anneler Günü” Özel Programı

Siirt Üniversitesinde “Anneler Günü” dolayısıyla program düzenlendi.

Siirt Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen programda konuşan İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdullah Ünalan, sağlıklı bir toplumun yetişmesinde anne ve babanın önemli bir role sahip olduğunu söyledi.

“Toplumun çekirdeğini, yani sosyal hayatın çekirdeğini aileler oluşturuyor” diyen Ünalan, ailenin sağlam olması durumunda toplumun da sağlam olacağını ve aile yapısı sağlam olan toplumların bozulmasının mümkün olmadığını belirtti.

Ailenin çekirdeği olan anne ve babanın önemine değinen Ünalan, ailenin yetişmesinde en büyük görevin anneye düştüğünü ifade ederek, “Nesli yetiştiren, evlat yetiştiren, ahlak ve fazilet sahibi, insanlara saygı duyan, değer veren insanı yetiştiren annedir. Dolayısıyla bir toplumda anneler sağlamsa, yani inançlı, ahlak sahibi, Kuran ilkeleri doğrultusunda hayatını sürdürüyorsa, o toplumun bozulması mümkün değildir. Babanın da rolu var elbette fakat anne kadar değil. Sonuçta çocuğu 9 ay karnında taşıyan, dünyaya getiren, onu karnındayken de besleyen ve onun bakımını yapan annedir. Dünyaya geldikten sonra da sütüyle çocuğu besleyen ve yetiştiren yine annedir. 11-12 yaşlarına kadar çocuklar annelerine bağlıdır. Baba sabah evden çıkar, akşam eve gelir ama çocuk 24 saat annenin kucağında, annenin yediği ve içtiğiyle beslenir. Bu nedenle çocuklar annenin bir parçasıdır. Onun için çocuklara karşı babalara oranla annelerdeki şefkat çok daha fazladır” dedi.

Kuran’ın ve Hazreti Peygamber’in çok büyük önem verdiği anne ve babanın birer tarih olduğunu vurgulayan Ünalan, “Geçmişteki kültürleri geleceğe aktaran unsurlar da anne ve babadır. Örneğin biz Müslümanlar tarih boyunca Müslüman olarak gelmişiz. Bizim kültürümüz, tarihimiz, örf ve adetlerimiz asırdan asıra anne ve babalar aracılığıyla aktarılmış. Anne ve baba, o inancı, ahlakı, ör ve adeti, gelenek ve göreneği, tarihi, kültürü evlatlarına aktarmış. O evlatlar da anne ve babadır, onlar da çocuklarına aktarmış. Dolayısıyla milletlerin ayakta durmasında da anne ve babanın çok büyük rolü ve önemi vardır” şeklinde konuştu.

Programda konuşan Siirt Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı Feride Arslan da İslam dininin anneye büyük önem verdiğini söyledi.

Siirt Valisi Ahmet Aydın‘ın eşi Arzu Aydın, Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Bayar’ın eşi Fatma Bayar, Ağır Ceza Reisi Zeki Güler’in eşi Ayşegül Güler, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman’ın eşi Zeynep Erman, Baro Başkanı Cemal Acar’ın eşi Asya Acar ve Vali Yardımcısı Bahadır Yörük’ün eşi Sinem Yörük’ünde katıldığı program, müzik dinletisiyle sona erdi.

siirt-universitesi-anneler-gunu-ozel-programi-2

Check Also

Rektör Şındak’tan Öğretmenler Günü Ziyareti

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Siirt İl Milli Eğitim Müdürü Edip Deniz ile Siirt Necip …