Cuma , 18 Ekim 2019
Home 5 ETKİNLİKLER 5 Siirt İçin Vizyon 2023 Kariyer Günleri Paneli

Siirt İçin Vizyon 2023 Kariyer Günleri Paneli

Üniversitemizde Siirt İçin Vizyon 2023 Kariyer Günleri Paneli, İlahiyat Fakültemiz Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonunda gerçekleşti.

Prof. Dr. Yasin Aktay’ın moderatörlüğünü yaptığı panelde İş Adamları Fikret Baydarman, İbrahim Gültekin, ve Siirt Belediye Başkanı Adayı Ali İlbaş panelist olarak katıldı. Panele ayrıca Prof. Dr. Yasin Aktay’ın konuğu olarak Yemenli İş Adamı Dr. Muhammed el Humeykani ve Mısırlı İş Adamı Ehab Sheha’ da misafir katılımcı olarak kürsüde yer aldı.

Açılış konuşmasını Rektör Vekili olarak Rektör Yard. Prof. Dr. Ömer Şahin’in gerçekleştirdiği panelde ilk sunumu moderatör olarak Prof. Dr. Yasin Aktay dinleyicilerle paylaştı. Aktay, öğrencilere eğitim hayatından kariyerinden kesitleri aktardı.

“Muhakkak hedefleriniz olması lazım ve bu hedefleri rasyonel tabana oturtmalısınız.”

Panelin ilk konuşmasını İş Adamları Fikret Baydarman üstlendi. Eğitim hayatından bahseden Baydarman üniversiteden İşletme mezunu olarak gelir kaygısına düşmeden gelişmeye açık yerlere iş başvurusunda bulunduğunu, Amerika’ya okumaya gittiği dönemde masraflarını karşılayabilmek için bir yandan da çalıştığını ve algılarının açık olması gereken bir süreçten geçtiğini dile getirerek kendi fırsatını nasıl yarattığı şu sözlerle öğrencilere aktardı: “Amerika’da yüksek lisans yaparken ne yapabilirim diye devamlı düşünüyordum ve sonra sağlık sektöründe kimyasal test kutucuklarını Amerika’dan getirip Türkiye’de satmaya başladım. Bu süreç medikal firması kurmaya kadar gitti. Sonraki aşamada kimya firması kurduk. Şuan yaklaşık 8 sektörde 7 ayrı üretim yapan firmaların yöneticiliği yapıyorum. Beni diğer bireylerden ayıran nokta dünyaya karşı diğerlerinden farklı bir bakış açısıyla görmem olduğunu düşünüyorum. Muhakkak hedefleriniz olması lazım ve bu hedefleri rasyonel tabana oturtmalısınız. Aslında kendimize hedef olarak sadece çok para kazanmayı koymazsanız yaptığınız işi nasıl daha iyi yapabilirim diye düşünerek hareket ederseniz ve haz almayı ön plana çıkarttığınız noktada iyi ve karlı işler üretmeye başlıyorsunuz. Öğrencilik hayatınızda sorgulayan ve üreten bireyler olmalısınız. Yapacağınız işlerde işi bilen insanlarla uzmanlarla çalışmalısınız herşeyi bilmek mümkün değildir bu yüzden işi bilen insanlarla çalışın ve ortaklarınızla empati kurmaya odaklanın.” diyerek kurulmaları ilgili çalışma yaptıkları bakır, kostik ve çinko işletmeleri hakkında bilgi verdi.

“Sevdiğiniz işte çalışmaya odaklanın.”

İş Adamı İbrahim Gültekin konuşmasında kurduğu şirketle, sanayi tesisleri kurarak ülkemizin yurt dışına olan bağımlığı ve ithalatı azaltmaya çalıştıklarını söyledi. Gültekin bu güne kadar 65 adet sanayi tesisini kurduğunu belirtti ve bundan sonra Siirt’te kurulacak sanayi tesisleri için çalışacağını söyledi. Öğrencilere hitaben; “İleride çalıştıkları yerde bu firma bana ne katabilir diye düşünmek yerine ben bu firmaya ne katabilirim diye düşünerek çalışırlarsa hem daha mutlu olacaklardır hem de bu düşünce ile çalıştıkları firmadan mutlaka karşılığını alacaklardır. Birde mutlaka yabancı dillerinizi geliştirmelisiniz. Sevdiğiniz işte çalışmaya odaklanın eğer çalıştığınız işi beğenmiyorsanız, sevemiyorsanız o işte başarılı olamazsınız.” diyerek sözü son panelist olan Ali İlbaş’a bıraktı.

Belediye Başkan Adayı Ali İlbaş da yaşamından kesitleri anlatarak neden ve nasıl siyasete atıldığını aktardı.

Yabancı uyruklu iş adamları da  ülkemizin bütün İslam alemi için örnek bir ülke olduğunu   belirerek, ilimizde yatırım yapmaya karar verdiklerini söylediler.

Panel soruların cevaplandırılması ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi

Check Also

İ.İ.B.F. Açılış Dersi Gerçekleşti

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemizin (İ.İ.B.F.) 2019-2020 eğitim öğretim yılı Açılış Dersine, Prof. Dr. Yasin …