Çarşamba , 19 Şubat 2020
Home 5 ETKİNLİKLER 5 Rektörümüz,Basın Toplantısı Düzenledi

Rektörümüz,Basın Toplantısı Düzenledi

Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman üniversitemizdeki gelişmeler hakkında bilgi vermek üzere ilimizin yerel ve ulusal basın temsilcileri ile bir araya geldi.

Üniversitemiz konuk evinde kahvaltı eşliğinde gerçekleşen basın toplantısına; Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Nihat Şındak, Prof. Dr. Cemalettin Erdemci, Prof. Dr. Ömer Şahin ve Genel Sekreterimiz Abdulkadir Işık katıldı.

34 farklı ülkeden 2.190 yabancı uyruklu öğrencimizin eğitim öğretim görmekte

Toplantıyı düzenlemekteki amacımız üniversitemizdeki gelişmeleri zamanında ve sağlıklı bir şekilde basın mensuplarına aktarabilmek olduğunu belirterek üniversitemizin gelişimi hakkında bilgi veren Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman; “12 yaşında genç ve dinamik olan üniversitemizin bu yıl itibariyle 17 bin civarında öğrencisi var. 2012 yılında lisansüstü öğrenci sayımız 2 iken bugün 40’ın üzerinde lisansüstü programlarında 1.000’e yakın lisansüstü öğrencimiz bulunmakta. 3 Fakülte ile kurulan üniversitemiz de şuan 9 fakülte, 4 yüksekokul, 4 enstitü, 6 meslek yüksekokulu, 15 araştırma merkezi bulunmakta olup akademik birimlerinde 130’dan fazla programda, uzmanlık alanında eğitim verilmektedir. Ayrıca Dünyanın değişik coğrafyalarında öğrenci alan üniversitemiz de 34 farklı ülkeden 2.190 yabancı uyruklu öğrencimizin eğitim öğretim görmektedir.”

Yeni açılan bölümlerimizden bahseden rektörümüz, Tıp Fakültesinden sonra Hukuk Fakültesi de açmak için Yükseköğretim Kurumu’na gerekli başvuruların yapıldığını basın mensuplarına duyurarak Siirt’in gelişimini takip ederek ilimize nitelikli insan gücünü sağlamak için çalışmalarımıza devam edeceklerini vurguladı. Tıp Fakültemiz için yeni yapılacak 400 yataklı hastane ve morfoloji binası ile ilgili bilgi veren rektörümüz, “Tıp Fakültemiz Morfoloji binası için Kezer yerleşkemizde 24bin metre kare kapalı alana sahip bina projesi çizildi. Yeni yapılacak hastanenin de yerleşkemiz içerisinde yapılabilmesi için Sağlık Bakanlığına 200 dönüm kadar bir yeri tahsis edebileceğimize dair bir seçenek sunduk. Yönetim olarak Tıp Fakültesi’nin, Hastanesinin, Sağlık Yüksekokulunun, Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulu’nun bir arada olacağı külliye gibi bir eğitim alanı oluşturmak istiyoruz. Şehrin batıya doğru kaymasından dolayı yerleşkemiz zaman içerisinde şehir ile birleşecektir. Böylelikle şehirden uzak olmayan ama yol, otopark sorunu da olmayan bir alan inşa etmiş olacağız.” dedi.

ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Standartları belgesini aldık

İlimizde istihdama en çok katkı sağlayan kurum olarak akademik ve idari toplam 900’e yakın personelle topluma hizmet ettiğimizi belirten Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman;  “Yükseköğretimde önemli bir başlık olan Kalite Yönetim Sistemi adı altında da çalışmalarımız devam ediyor. Kalite Komisyonumuzun ve Kalite Koordinatörlüğümüzün çalışmaları sayesinde iç ve dış değerlendirmelerden alnımızın akıyla geçtik. Şimdi ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi belgesini alabilmek için hazırlanmaktayız. Türk Standartları Enstitüsü ’nün de onayını da alarak üniversitemizin, birimlerimizin ulusal ve uluslararası standartlara uygunluğunu ispatlamış olacağız.

YÖK 2019 Engelsiz Üniversite Ödülünü aldık.

Ayrıca Engelsiz Üniversite olabilmek için yerleşkemizde uluslararası standartlara uygun algılanabilir uyarılar yerleştirildi. Bu yaptığımız çalışmalar sonucunda da YÖK 2019 Engelsiz Üniversite Ödülleri kapsamında “Mekanda Erişebilirlik” kategorisinde 41 Üniversiteden 345 başvuru arasından “Mekânda Erişim Bayrak Ödülü” olan Turuncu Bayrağı almaya hak kazandık.

Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı” kapsamında “tarım ve hayvancılık” alanında pilot üniversite seçilen üniversitemize küçükbaş hayvancılık ve Siirt Fıstığı ile ilgili gerçekleştireceği projeleri hayata geçirmek üzere Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından üniversitemize bütçe aktarıldı. Bu sayede Fıstık bahçelerinde çiftçilerimizle, üreticilerimizle yapacağımız ortak projeler ile fıstığın verim ve kalitesini arttırmak için çalışacağız.

Gördüğünüz gibi Tıp Fakültesi ile ihtisaslaşmasıyla, engelsiz üniversite olmak için attığı adımlarla, yeni açılan bölümleriyle hızlı bir şekilde büyüme trendi içerisinde olan üniversitemiz için çalışmalarımız devam edecektir. ” dedi.

Toplu fotoğraf çekimi ile basın toplantısı son buldu.

Check Also

Aşçılık Bölümü öğrencilerimiz, bronz madalya ile döndü

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Aşçılık Bölümü öğrencilerimiz, Türkiye Aşçılar Federasyonu(TAFED) ve Antalya Gastronomi Eğitimcileri Birliği) …