Pazartesi , 8 Mart 2021
Home 5 Genel 5 Rektörümüz tecrübe paylaşım toplantısına katıldı

Rektörümüz tecrübe paylaşım toplantısına katıldı

“Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi” kapsamında ihtisaslaşma alanlarında seçilen yükseköğretim kurumlarının tecrübe paylaşım toplantısı, 29 Mart tarihinde Uşak Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Gündoğan: “Üniversitelerimiz Bölgelerinin Misyonlarını Üstleniyorlar”

Prof. Dr. Gündoğan, ihtisaslaşma alanlarında seçilen yükseköğretim kurumlarının tecrübe paylaşım toplantılarının ilkini Düzce Üniversitesi ev sahipliğinde, ikincisini ise Uşak Üniversitesi ev sahipliğinde yaptıklarını belirterek, başta Uşak Üniversitesi olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür etti. Yükseköğretim sisteminde birçok yenilikçi uygulamayı hayata geçirdiklerini ifade eden Gündoğan, Yeni YÖK olarak Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi’ne çok önem verdiklerine dikkat çekti. Bu üniversitelerin yaptığı çalışmaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yakından takip ettiğini söyleyen Prof. Dr. Gündoğan, “Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Yeni YÖK ve ilgili kurumların projeden beklentisi yüksek. Beklentileri karşılayacak uygulamalar başladı. 2016 yılında beş, 2018 yılında da beş olmak üzere on üniversite ile sürece devam ediyoruz. Bu toplantılarımızın amacı ilk beş üniversitemizin yaptığı çalışmaları görmek, sürece yeni başlamış olan üniversitelerimize tecrübeleri aktararak, varsa sorunlara çözüm bularak yol haritalarını oluşturmaktır. Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş’a nazik ev sahipliğinden dolayı tekrar teşekkür ederim. Tüm üniversitelerimize çalışmalarında başarılar dilerim.” dedi.

Programın ilk oturumunda Prof. Dr. Savaş, Deri, Tekstil ve Seramik (DTS) alanlarında ihtisaslaşma için yürütülen çalışmaları ve projeleri anlatarak, Türkiye’de bir ilk olan Uşak Üniversitesi Tasarım Merkezi (UTAM) hakkında bilgi verdi

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş’ın ardından Tarım ve Jeotermal alanlarında ihtisaslaşan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi adına Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi vermesiyle devam etti.

Sunumların ardından YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, üniversite rektörleri, rektör yardımcıları ve akademisyenler, Uşak Üniversitesi akademisyenleri tarafından hazırlanan ‘Senkron’ isimli sergiyi gezerek Uşak Üniversitesi DTS Tasarım Merkezi’ni ziyaret etti ve yetkililerden bilgi aldı. Heyet daha sonra, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde bulunan resim, seramik ve moda tasarım atölyelerini gezerek, atölye çalışmalarına katıldılar.

Program, üniversitelerin ihtisaslaşma çalışmalarındaki performans göstergelerinin değerlendirildiği toplantının ardından sona erdi.

Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen programa;  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Proje Yürütme Komitesi Başkanı Tolga Balcı ve Proje Koordinatörü Cihan Cenk Çiçek, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Daire Başkanı Ahmet Şimşek ve Uzman Tuğba Deniz, Zafer Kalkınma Ajansı Uşak Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Osman Köprücüoğlu, ihtisas üniversitelerinin rektör yardımcıları, koordinatörler ve akademisyenler katıldı.

Check Also

Misafirperver Sabiha ananın ismini keşfettikleri bitkiye verdiler

Üniversitemiz Flora ve Fauna Merkezi kurucusu Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Başkanı Doç. …