Pazar , 15 Eylül 2019
Home 5 REKTÖRLÜK 5 Rektörler Çözüm Süreci İçin Bir Araya Geldi

Rektörler Çözüm Süreci İçin Bir Araya Geldi

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, Elazığ’da bölge rektörlerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıya  katıldı.

Fırat Üniversitesi ev sahipliğinde Elazığ’da gerçekleşen toplantıda YÖK Başkanı Prof.Dr. Gökhan Çetinsaya bölge rektörleriyle bir araya geldi. Çetinsaya, üniversitelerin, yüksek öğretim camiasının öğrencisi, öğretim görevlisi, idari çalışanıyla çözüm sürecinin bir parçası olmasını istedi. Başkan Çetinsaya, “Yaşam kalitemizin arttırılmasına, sürdürülebilir kalkınmaya ve demokratik bir siyasi kültürün oluşmasına bu bakımdan hep birlikte destek olmayız, hep birlikte çalışmalıyız” dedi.

Rektörler toplantısının gündeminin çözüm sürecinde yükseköğretim camiasının rolünü tartışmak ve nasıl olumlu katkı sağlanacağının belirlenmesi olduğunu söyleyen Çetinsaya, şöyle dedi:

“Tabii bu kapsamın genişlemesiyle birlikte artık YÖK’ün sorunlarını konuşacak aşamayı da geçtik. Çünkü şu anda Türkiye’miz çok önemli bir aşamadan geçiyor. Çünkü önemli toplumsal değişimler, siyasi değişimler gündemimizde. Bu tabi ki üniversitelerimiz açısından da çok önemli. Yükseköğretim camiası açısından da çok önemli. Nitekim bu toplantının bir diğer amacı da şu anda başlangıcında olduğumuz, içinden geçmekte olduğumuz çözüm sürecine üniversitelerimizin nasıl katkı yapacağını yüksek öğretim camiamızın bu süreçte nasıl roller oynayabileceğini, ne gibi pozitif etkiler yaratabileceğini de konuşmak olacaktır. Bu hem rektörlerle toplantımızın gündemidir, hem de öğrenci temsilcileriyle toplantımızın gündemidir. Hiç şüphesiz mutlaka üniversitelerimiz ve yüksek öğretim camiamız öğrencisiyle, öğretim görevlisiyle, idari çalışanıyla çözüm sürecinin bir parçası olmalıdır. Ve bu süreçte pozitif bir rol oynamalı. Tabiri caizse herkes elini taşın altına koymalı. Bu hem bizlerin bir vatandaş olarak görevi hem birer aydın olarak görevi ama bunlarında ötesinde üniversitemizin önemli bir fonksiyonu olarak önemli.”

Çetinsaya, çağdaş dünyada üniversitelerin 3 önemli fonksiyonu olduğunu belirterek, “Eğitim- öğretim fonksiyonu, araştırma fonksiyonu ve topluma hizmet fonksiyonu. İşte topluma hizmet fonksiyonu itibariyle mutlaka üniversiteler bu süreçte katkı sağlamalı, bu sürecin bir parçası olmalı diye düşünüyorum. Çok farklı sebeplerle topluma hizmet fonksiyonları geride kalmış olabilir, diğer fonksiyonlarla kıyaslandığında. Ama artık bu sebepleri bile konuşmak yersiz. Önümüzde yeni bir Türkiye, yeni bir dünya var. Ve bu yeni Türkiye’de üniversiteler de bu fonksiyonlarını artık yerine getirmelidir. Bu ülkenin sorunlarıyla yakından ilgilenmeli ve çözüme katkıda bulunmak için ellerinden gelen her şeyi yapmalıdırlar” dedi.

Prof. Dr. Çetinsaya’nın başkanlığında yapılan Rektörler Toplantısı’na YÖK üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Yılmaz, Üniversitelerarası Kurul Genel Sekreteri Prof. Dr. Muhittin Ataman, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbettin Demirdağ,  Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulselam Uluçam, Şanlıurfa Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Muş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç katıldı.


Check Also

Üniversitemiz,Türkiye’de Bir İlk Olacak Projeye imza attı

Siirt Küçükbaş Hayvan Payetleme Birimi Güdümlü Projesi imza töreni için Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman …