Salı , 21 Mayıs 2019
Home 5 MANŞET 5 Rektör ERMAN Basın Temsilcileriyle Bir Araya Geldi.

Rektör ERMAN Basın Temsilcileriyle Bir Araya Geldi.

Siirt üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman Siirt üniversitesi rektörlük binasında yerel basın temsilcileri ile bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda 2013-2014 eğitim-öğretim yılı için Siirt Üniversitesini tercih eden öğrencilerle ilgili istatistiki bilgiler paylaşıldı.

Kontenjanlarda yüzde 42’lik öğretim elemanı sayısında yüzde 100’lük artış

Toplantıda 2013-2014 eğitim-öğretim yılı için toplam 2540 kontenjan ayrıldığı, geçen yılkı öğrenci sayısına oranla bu yıl yüzde 42’lik bir artış olduğu belirtildi. Öğrenciler için ayrılan 2540 kontenjandan 401 tanesinin boş kaldığı bu kontenjanların 335 tanesinin var olan bölümlere 66 tanesinin ise yeni açılan bölümlere ait olduğu söylendi.  Rektör Erman 4 yıl sonraki öğrenci sayısının 12 ila 13 bin olarak hedeflediklerini belirtti. Kontenjanların artmasıyla beraber ders verecek öğretim elemanlarını göreve başlatmada da titiz davrandıklarını ifade Rektör Erman göreve başladığı yaklaşık on aylık sürede öğretim elemanı sayısının da yüzde yüz artığını belirtti. Bu konuda sorulan sorular üzerine Fen Fakültesi bölümlerini öğrencilerin istihdam noktasında sıkıntı çekildiğinden tercih etmediklerini, toplumsal olarak da temel bilimlerden ziyade sosyal bilimlerin ilgi gördüğünü söyledi.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Atılımı

Rektör Murat Erman”  Her şehre bir üniversite projesiyle birlikte üniversite sayısı giderek artmış ve her ilde bir üniversite açılmıştır bununla birlikte öğrenciler genellikle ya kendi illerinde bulunan üniversiteyi ya da çevre illerdeki üniversiteleri tercih etmektedirler bununla beraber Siirt üniversitesini tercih eden öğrencilerde genelde Siirt ili ve çevre illerden gelmektedir Siirt ve bölge dışından gelen öğrenci sayısı yüzde 7 ila 8 civarındadır” dedi. Yabancı uyruklu öğrencilerle ilgili çalışmaların hızla sürdüğü belirten Rektör Erman Fas Kazablanka ve Irak Erbil’deki fuarlarda tanıtım stantları açtıklarını ve bu yıl Siirt Üniversitesine Türkmenistan’dan gelecek 70 tane öğrencinin eğitime başlayacağını söyledi.

Yüksek Lisans Ve Akreditasyon Çalışmalarına Hız Verildi

Rektör Murat Erman Amerika ile ikili ilişkiyi geliştirerek çift diploma için çalışmaların sürdüğünü, İlahiyat, Ziraat, İİBF, Tarih, Sosyoloji alanlarında lisans üstü eğitim yapılacağını ve lisans üstü eğitimin İngilizce yapılması için fizibilite çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Rektör Erman Siirt’te öğrenciler için herhangi bir barınma problemi olmadığını gerek Kredi Yurtlar Kurumu bünyesinde gerekse özel girişimler sayesinde öğrencilerin barınma ihtiyacının giderildiğini belirtti.

Check Also

4.Uluslararası El-Cezeri İnovasyon ve Proje Pazarı

Ebû’l İz İsmail İbni Rezzaz El Cezerî ‘ nin “Uygulamaya dönüştürülemeyen her teknik ilmin doğru …