Çarşamba , 21 Nisan 2021
Home 5 MANŞET 5 Rektör Erman, Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi

Rektör Erman, Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Murat ERMAN Siirt’teki yerel basın temsilcileriyle bir araya geldi.

Her fırsatta basınla olan ilişkilerin şeffaf ve düzeyli olmasına itina gösterdiklerinin altını çizen Rektör ERMAN, üniversitede yaşanan gelişmeleri basın mensupları ile paylaşma ve basın mensuplarının önerilerini dinlemek amacıyla Üniversitemiz Konuk Evi’nde yerel basın temsilcilerini düzenlediği kahvaltıda ağırladı.

Söz konusu görüşmede üniversitenin kaydettiği aşamaları anlatan Rektör ERMAN, son 6 ay içerisinde yaşanan gelişmeleri şu şekilde detaylandırdı.

“Üniversitemizin bu dönem öğrenci sayısını 5000’den ek yerleştirmeler ile beraber 6000’lere kadar çıkardık. Öngörümüz şu ki yeni bölümlerimizin de ileriki dönemlerde öğrenci alımına başlaması ile beraber, yaklaşık üç dört yıllık bir süreçte öğrenci sayımız 12000’li rakamlara ulaşacaktır. Bu süreç içerisinde akademik ve idari kadromuzu güçlendirme adına da başarılı girişimlerde bulunduk ve bunun neticesinde akademik personel sayımızı 311 idari personel sayımızı 235’e çıkardık.”

Bir üniversitenin gelişme sürecine girdiğinin en önemli göstergelerinden birisi kendi elemanını kendisi yetiştirebilmesidir diyen ERMAN, üniversitenin bu konuda yaptığı çalışmaları da aktardı. Bu çerçevede Fen Bilimleri Enstitüsü çatısı altında 7 Ana Bilim Dalı ve Sosyal Bilimler Enstitüsü çatısı altında 5 Ana Bilim Dalı olmak üzere toplamda 12 Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans programları açtıklarını belirtti.

Üniversite olarak yurtdışı bağlantılarını çok önemsediklerini ve bu bağlantıları üst seviyeye çekmek istediklerini bu maksatla Amerikan Southern Üniversitesi ile çift diploma programı imzaladıklarını ve gerçekleştirilen yurt dışı eğitim fuarları ve bunların neticesinde Çin, Hindistan, Malezya ve Kırgızistan’daki üniversiteler ile Mevlana Programı işbirliği protokolü imzalandığını ve bundan sonraki düşüncelerinin Avrupa ve Ortadoğu’daki üniversitelerle anlaşma yapmak olduğunu belirten ERMAN kampüsün fiziki gelişimine ilişkin bilgiler verdi.

Bu konu hakkında verdiği demeçte “Üniversitemizde 7 büyük inşaatımız halen devam ediyor. Fen Edebiyat Fakültesi binamız teslim edildi. Önümüzdeki dönemde Eğitim Fakültesi ve Fen Edebiyat Fakültesi öğrencilerimizi buraya yerleştirerek, öğrencilerimizin yarısını Kezer Kampüsü’ne taşımış olacağız.”dedi.

Tıp ve Hukuk Fakültesi ile ilgili ısrarlarının devam ettiğini, en son Cumhurbaşkanı Gül ile yaptıkları görüşmenin ana konusunun da bu olduğunu ve gereken desteğin sağlanması için çalıştıklarını ifade ederek konuşmalarını sonlandırdı.

Kahvaltının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan ERMAN, katılımcıların konular hakkındaki görüş ve önerilerini dinledikten sonra katılımcılara teşekkür etti.

rektor-erman-basın-mensuplarıyla-gorustu

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …