Pazartesi , 20 Mayıs 2019
Home 5 MANŞET 5 Protokol Yönetimi ve Kamusal Yaşamda Protokol Kuralları

Protokol Yönetimi ve Kamusal Yaşamda Protokol Kuralları

Siirt Üniversitesi konferans salonunda akademik ve idari personele Kamu Yönetimi Uzmanı Nihat AYTÜRK tarafından “Protokol Yönetimi ve Kamusal Yaşamda Protokol Kuralları” semineri verildi.

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat ERMAN’ın açılış konuşmasını yaptığı seminerde konuşan Nihat AYTÜRK:“Protokol kişiye, kuruma ve devlete hak ettiği ve lâyık olduğu saygı ve itibarı göstermektir. Bir kişinin protokol ve sosyal davranış kurallarına önem vermemesi ve bunlara uymaması; önce kendisinin, sonra taşıdığı unvanın, çalıştığı kurumun ve temsil ettiği makamın itibarını düşürür.

Protokolde temsil esastır. Kamusal yaşamda, kimse kendini temsil etmez. Taşıdığı unvanı ve çalıştığı kurumu temsil eder. Kişinin temsil niteliği; kılık-kıyafeti, konuşma ve davranışı, yeme-içmesi; protokol, saygı, görgü ve nezaket kurallarına uyması ile ortaya çıkar. Protokolde makam, unvan, rütbe ve kıdem önemlidir. Makama ve unvana saygı esastır. Protokolde (kamusal yaşamda) akademik unvan sahibi olmak, yaşlı olmak veya hanım olmak öncelik sağlamaz. Hanım olmak veya yaşlı olmak sosyal yaşamda önemlidir. Protokol ve sosyal davranış kurallarını bilmek; kamusal ve sosyal yaşamda insana güven verir, üstünlük ve saygınlık sağlar. Bu kurallara uyan kişiler iş yaşamında fark edilir, takdir edilir tercih edilir ve yükseltilirler.” dedi.

siirt-universitesi-protokol-kurallari-semineri

Check Also

Rektörümüz Prof. Dr. Murat ERMAN’ın, 19 Mayis Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesaji

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. Yılını yaşadığımız bugünde, Mustafa Kemal Atatürk’ün …