Çarşamba , 22 Eylül 2021
Home 5 ALT MANŞET 5 Projemiz TÜBİTAK tarafından desteklenmeye değer bulundu

Projemiz TÜBİTAK tarafından desteklenmeye değer bulundu

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mesut Budak’ın yürütücü olduğu “Yüksekova Havzasında İklim ve Arazi Kullanımı Değişimlerinin Ekosistem Servisleri Üzerine Etkisinin Değerlendirilmesinde Toprak Fonksiyonlarının Kullanılması” adlı proje TUBİTAK tarafından desteklenmeye değer bulundu.

Hakkâri ili, Yüksekova ilçesinde ortalama 2000 m yükseklikte yer alan,  küresel ısınmanın da etkisiyle yok olma riski ile karşı karşıya kalan sulak  alanlarda yürütülecek çalışma  kapsamında, Yüksekova Havzasında iklim ve arazi kullanımındaki değişimlerin ekosistem servisleri üzerindeki etkileri araştırılacaktır. Bu amaçla havzada öncelikle toprakların karbon havuzu, biyokütle üretimi, biyoçeşitlilik, kirleticileri depolama ve filtreleme, su ve besin döngüsü, fiziksel kararlılık ve destek fonksiyonları gibi toprak fonksiyonları belirlenecek. Bu fonksiyonların insanlar için doğrudan veya dolaylı yiyecek; tatlı su, lif ve yakıt tedariki, su akışı, suyun arıtılması, iklim, sel, erozyon, tozlaşma ve hastalıklar gibi biyolojik işlemlerin düzenlenmesi; kültürel hizmetler gibi ekosistem servisleri ile ilişkileri araştırılacak.

Proje ile ilgili açıklama yapan Dr. Öğr. Üyesi Mesut BUDAK, projenin temel hedefini benzer sulak alanlar içinde kullanılabilecek toprak sağlığı indeksinin (insan refahı düzeyi) geliştirilmesi olduğunu dile getirerek; “Elde edilecek çalışma sonuçları, sulak alanların sağladığı ekosistem servislerinin sürdürülebilirliğini etkileyen faktörlerin anlaşılabilmesi ve gerekli tedbirlerin belirlenmesi adına oldukça önemlidir. Bu vesile ile proje ekibinde adı bulunmamakla birlikte, proje fikrinin oluşması ve projenin hazırlanmasındaki katkılarından dolayı Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olan danışman hocam Prof. Dr. Hikmet GÜNAL’a da desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim.”dedi.

Check Also

Misafirperver Sabiha ananın ismini keşfettikleri bitkiye verdiler

Üniversitemiz Flora ve Fauna Merkezi kurucusu Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Başkanı Doç. …