Çarşamba , 22 Eylül 2021
Home 5 Genel 5 Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma’ya veda programı gerceklesti.

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma’ya veda programı gerceklesti.

Üniversitemizin kıymetli hocalarından olan İlahiyat Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma’nın emekli olmasından dolayı Merkez Yerleşke Konferans Salonunda veda programı düzenlendi.

Kur’an Tilaveti ile başlayan programda açılış konuşmanı Rektör Yrd. Prof. Dr. Cemalettin Erdemci gerçekleştirdi. Prof. Dr. Sırma’nın kişiliği ve mücadelesi hakkında bilgi veren Erdemci, Prof. Dr. Sırma Hocanın pozitif ve güler yüzlü bir kişiliğe sahip olduğunu vurguladı.

Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman yaptığı konuşmada Prof. Dr. Sırma’nın İslam Tarihi bölümü öğretim üyeliğini kabul etmesi sonucu fakültemizin öğrenci kabulüne başladığını belirterek onun katkılarıyla İlahiyat Fakültesinin büyük bir gelişim gösterdiğini söyledi.

Katkılarından ve dev kütüphanesini Üniversiteye bağışlamasından dolayı kendisine teşekkür eden Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman, üniversite senatosunun kararıyla Merkez Kütüphanemize Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma adı verildiğini ve böylelikle adının yaşatılacağını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Danışmanı ve Siirt eski milletvekili Prof. Dr. Yasin Aktay’da, Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma’nın yaşlanmayan dinamik ve genç bir yapıya sahip olduğunu ve bununda bir dava adamı olmasından kaynaklandığını söyledi.

Siirt Valisi Ali Fuat Atik konuşmaları ardından Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma kürsüyü devraldı. Sırma yaptığı duygulu konuşmada hayatından kesitler anlattı.

Kütüphanesini oluştururken çektiği zorlukları anlatan Prof. Dr. Sırma ülke olarak çok daha fazla okumamız gerektiğini vurgulayarak, Avrupa da uçakta, trende veya diğer araçlarda seyahat ederken herkesin kitap okuduğunu belirterek ülkemizde ise herkesin birbirinin yüzüne baktığını bundan vaz geçmemiz gerektiğini söyledi.

İl protokolü, öğretim üyeleri, öğrencilerin ve STK üyelerinin katıldığı program, hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Check Also

Misafirperver Sabiha ananın ismini keşfettikleri bitkiye verdiler

Üniversitemiz Flora ve Fauna Merkezi kurucusu Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Başkanı Doç. …