Cuma , 22 Mart 2019
Home 5 ETKİNLİKLER 5 Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma – Bir Seyahatin Ardından

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma – Bir Seyahatin Ardından

Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma Kezer Yerleşkesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi konferans salonunda “Bir Seyahatin Ardından” adlı konferans gerçekleştirdi.

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, konferansta gençlik yıllarında doktora çalışmalarını yürüttüğü dönem ile değişik zamanlarda Avrupa’da bulunduğu tarihlerdeki izlenimlerini duygularını fotoğraflar eşikliğinde günümüz penceresinden aktardı. Bu yıllarda Fransa, İspanya, Bordeaux, Bask, Toledo, Poitiers (Puatiye),Mer gibi daha pek çok yerleşim yerinde Müslümanların izine rastladığını ve buralardan geçerken hissettiklerini ve yaşadığı anıları özeleştiri yaparak aktardı.

Müslümanların tarih boyunca pek çok yeri fethederek ve oralara ilim irfan ve medeniyet aşılayarak büyük bir destanlar yazdıklarını belirten Prof. Sırma buna karşın Müslümanların ilerleyen dönemlerde öğrenme ve okuma serüvenlerini kaybettiklerini ve nasıl gerilediklerini yer yer hatırlatarak bir kişisel ve toplumsal bir muhasebe yapılması gerektiğini ifade etti.

 

Check Also

21. Yüzyıl Gençliğinin Değer Algısı konulu konferans gerçekleşti

Üniversitemiz İnsan Hak ve Hürriyetleri Öğrenci Topluluğu’nun düzenlediği “21. Yüzyıl Gençliğinin Değer Algısı”  konulu konferans …