Cumartesi , 18 Eylül 2021
Home 5 HABER VE DUYURULAR 5 Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma ve Müslümanların Tarihi

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma ve Müslümanların Tarihi

ihsan-sureyya-sirma-muslumanalrin-tarihi-kitabi

Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma’nın 5 ciltlik  Müslümanların Tarihi kitabı yayınlandı.

Kitabının 25-30 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu belirten Prof. Dr Sırma, Müslümanların Tarihi adıyla ilk defa bir kitap yayınlandığını ifade etti. Bu güne kadar yayınlanan İslam Tarihi alanındaki kitaplardan farklı bir şekilde kitabı kaleme aldığını belirten Prof. Dr. Sırma “Hz. Adem’den, Hz. Muhammed’e (S.A.V.) kadar bütün peygamberlerin getirdikleri mesaj İslam, insanlara tebliğ ettikleri şey bütün bu peygamberlerin tebliğleri ve ümmetlerinin bu tebliğ uğruna olan mücadeleleri sırasında başlarından geçen olayları içeren olaylar bütününe, alışılmış bakış açılarına ters olarak, `İslam Tarihi’ değil, `Müslümanların Tarihi’ diyoruz.” dedi. Kitapta klasik İslam tarihlerinde olduğu gibi Müslümanların yaşadıkları olaylar zinciri Mekke’de başlatılıp Osmanlı İmparatorluğu ile bitirilmiyor. İlk peygamberden Hz. Muhammed’e tadar gelen peygamberler hakkında gerekli bilgiler veriliyor ve ondan sonra da Hz. Peygamberin mücadelesi, daha sonra çeşitli yerlerde Müslümanların kurduğu devletler anlatılıyor.

Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde İslam Tarihi derslerini vermekte olan Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma’nın İslam Tarihi ve gezi anılarından oluşan 34 kitabı bulunmaktadır.

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …