Cuma , 17 Eylül 2021
Home 5 ETKİNLİKLER 5 Necmi İLGEN “İnsan ve Kainat” Konulu Konferans

Necmi İLGEN “İnsan ve Kainat” Konulu Konferans

Siirt Üniversitesi Meslek ve Kariyer Topluluğu tarafından, akıcı hitabetiyle ve kendine has uslubuyla insanı etkileyen Necmi İlgen (Çantacı Necmi Abi) “İnsan ve Kainat” konulu konferans düzenlendi.

Kainatı okumak için

Müellifi Bediüzzaman Said Nursi olan, Kur’ânın hakikatlerini müspet ilim anlayışına uygun bir tarzda izah ve ispat eden, insanın varoluş ve beka ile ilgili sorularını cevaplandıran, ruhu tenvir, akılları tatmin eden, tecdit hareketinin dinamiklerinden manevi  bir tefsir olan Risale-i Nur Külliyatını hakkında İlgen;

Nazar ve niyetin çok önemli iki  kavram olduğunu, kainatı okuma şeklini tamamıyla değiştiren Risale-i Nur’un dünyaya Kuran ve iman penceresinden görüp okuyabilme ve kavrayabilme imkanı bahşettiğini bu yolla bizlerin Yaratanın tecellilerini daha yakinen görüp O’nu daha layıkıyla bilme fırsatına eriştirdiğini söyledi. Kainatta her şeyin birbiriyle irtibat halinde olduğunu ve bu rabıtanın tek elden sağlandığını örneklerle açıklayan İlgen; Eğer öyle olmasaydı her bir varlığın kainatın düzenini kavrayacak  şuura sahip olması gerekeceğini, bir armudun, bir portakalın bunu bilme imkanı olmadığından bir odun  parçasından insana en faideli besinlerin kendi şuuruyla çıkamayacağından bu nizamı ve intizamı sağlayan bir Yaratıcıyı işaret ettiğini ama biz Allah’ın nimetlerini sebeplere taksim ettiğimizden bunları göremiyoruz. dedi.

İnsan küçük bir kainat

İLGEN;”İnsan büyütülse kainat, kainat küçültülse insan olur. İnsanın mahiyetindeki her bir cihaz ve duygu aynı zamanda Allah’ın isimlerine açılan birer kapı, birer pencere hükmündedir. İnsanın kainatın küçültülmüş bir modeli olması cismen bütün türlerden bir numuneyi üzerinde barındırması anlamında değildir. Yani elma portakal bizatihi insanda temsil ediliyor değildir.Bize verilen cihazlar ile biz bunu kavrayabiliyoruz. Bakın Allah dünyayı kışın öldürüp baharda tekrar canlandırıyor, diriltiyor. İnsan ve Kainat dedik etrafımızdaki bu örnekleri görüp kayıtsız kalmak bedbahtlıktır.” dedi.


İmandan kadere, ibadetten duaya dini konuları geniş yelpazede örneklendiren, mizahi anlatımıyla konferansın hoş ve dolu dolu geçiren İlgen izleyicilerin ısrarlı alkışlarıyla konferansını bitirdi.

 

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …