Pazar , 21 Ekim 2018
Anasayfa 5 HABER VE DUYURULAR 5 Kur’an’ın İndiği Tarih Çalıştayları V : Cahiliyye Araplarının Nübüvvet Telakkileri

Kur’an’ın İndiği Tarih Çalıştayları V : Cahiliyye Araplarının Nübüvvet Telakkileri

Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Siirt Belediyesi işbirliğiyle Üniversitemizde Kur’an’ın İndiği Tarih çalıştaylarının beşincisi düzenlendi. Temel hedefi Kur’an’ın indiği tarihî arka plana yoğunlaşarak Kur’an’ın doğru anlaşılmasını sağlamaya dönük çalışmalar yapmak olan çalıştayda, Cahiliyye Araplarının inanç, ibadet ve ahlak anlayışları ele alındı.

Prof. Dr. Mehmet Mahfuz Söylemez’in koordinatörlüğünde Türkiye’nin bir çok ilinde gerçekleştirilen çalıştaylar serisinin bu yılki konusu “Cahiliyye Araplarının Nübüvvet Telakkisi” idi.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan çalıştay açılış konuşmalarıyla devam etti. Açılışta çalıştay koordinatörü ve Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Mahfuz Söylemez, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Cemalettin Erdemci ve Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman konuşmalarını yaparak çalıştayın Kur’an’ı doğru anlamaya katkısını ve böylesi akademik bir faaliyetin Siirt Üniversitesi ev sahipliğinde yapılmasının önemini vurguladılar.

Açılış konuşmalarının akabinde dört oturum halinde çalıştayda tebliğlerin sunumları ve müzakereleri gerçekleştirildi. Cahiliyye dönemi ve nübüvvet, cahiliyye araplarında peygamber beklentileri, cahiliyye arapları ve peygamberlik müessesesi, Kur’an ve Hadisler bağlamında cahiliyye arapları ve nübüvvet telakkileri başlıkları altında Türkiye’nin farklı üniversitelerinden ilahiyatçı akademisyenler bildirilerini sundular. Son oturumda genel değerlendirme ve teşekkür konuşmalarıyla çalıştay son buldu.

Programın ardından çalıştay vesilesiyle şehrimize gelen akademisyenlere Siirt’in tarihî mekanları gezdirildi.

Check Also

Siirt Üniversitesi Tercih ve Tanıtım Günleri Başlıyor

Üniversitemiz “Tercih ve Tanıtım Günlerinde” aday öğrencileri, velileri ve öğretmenlerini 07-14 Ağustos 2018 tarihleri arasında …