Cumartesi , 18 Eylül 2021
Home 5 ETKİNLİKLER 5 Küçükbaş Hayvan Payetleme Birimi Projesi Temel Atma Töreni Gerçekleşti

Küçükbaş Hayvan Payetleme Birimi Projesi Temel Atma Töreni Gerçekleşti

Üniversitemiz ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) iş birliğiyle inşaatı yapılacak olan “Siirt Küçükbaş Hayvan Payetleme Birimi Güdümlü Projesi” nin temeli atıldı.

Törenin açılış konuşması, Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak tarafından gerçekleştirildi. Ülkemizde büyükbaş hayvanlarla ilgili böyle işletmelerin olduğunu ama küçükbaş hayvanlarla ilgili böyle bir yapı kamu ve özel sektörde de olmadığını hatta dünyada sayılı bir proje olduğunun altını çizerek; projenin tamamlanması ile birlikte Türkiye’nin yüksek verimli saf kültür ırkı küçükbaş hayvan sperma payeti üretim merkezi olabilecek ve burada üretilen yüksek verimli kültür ırkı saf tekelere ait dondurulmuş spermaları ihtiva eden payetler başta Siirt olmak üzere tüm bölge ve ülke keçi yetiştiriciliğinin ihtiyacını karşılayabileceğini dile getirdi. Rektörümüz konuşmasının sonunda: “Böylesine önemli bir tesisi üniversitemize, bölgemize ve ülkemize kazandırdığımız için çok mutluyum. Bu süreçte bizlere katkı sunan tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerine ve mesai arkadaşlarıma teşekkür ederim. dedi.

Siirt Valisi ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, temel atma töreninde yaptığı konuşmada, bölgenin sosyal ve ekonomik yapılarının geliştirilmesi ve iyileştirilmesi amacıyla gelir getirici yatırım ve projelerin birer birer hayata geçirildiğini söyledi.

Temeli atılan projenin ülkede küçükbaş hayvancılık konusunda bir ilk olacağını dile getiren Hacıbektaşoğlu, “Siirt Üniversitesi bünyesinde kurulacak olan merkez, Siirt’te hayvancılığın gelişmesinde itici bir güç olacaktır. İlimizde tarım ve hayvancılık faaliyetleri göçü engellediği gibi tersine göçü başlatmıştır. Köylerimizin altyapı çalışmaları büyük bir hızla yürütülmektedir. Köylerimizde sağlanan huzur ve güven iklimi ile altyapılarının iyileştirilmesi, tarım ve hayvancılık alanında yapılan desteklerin artırılması, köylerimizi cazip hale getirilmesinin önünü açmıştır. Bu çerçevede payetleme merkezinin ilimizde kurulması, hem bölgesel kalkınmada itici güç olacak, hem de üreticilerimizin gelir seviyesini artırmaya yönelik bir hedefimizi de gerçekleştirmiş olacağız. Payetleme merkezi, sektörel olarak bölgesel istihdama önemli katkılar sunmakla birlikte proje tam kapasite olarak faaliyete geçtiğinde ülkemizin küçükbaş hayvan sperma payetleme ihtiyacının yüzde 20’sini karşılaması öngörülmektedir.” dedi.

Törende konuşma yapan AK Parti Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay da; “Siirt, hayvancılıkla uğraşan bir yer. Hayvancılığın geliştirilmesi gerekiyor ve bunun için alınması gereken tedbirler vardı. Üniversiteler, kalkınmada bizatihi bir aktör haline geliyor. Yani üniversiteler taşrada sadece öğrenci yetiştirmez. Öğrenci yetiştirmek önemli bir fonksiyondur ama o fonksiyonun yanı sıra bilgi üretir ve ürettiği bilgiyle o şehrin var olan mevcut potansiyellerini buluşturur, birleştirir ve şehrin kalkınmasına ciddi anlamda katkıda bulunur.” Dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Salih Çelik de payetleme tesisinin Türkiye’de ilk olduğunu dile getirerek “Bundan sonraki evrede önce Siirt, sonra bölge, sonra Türkiye’ye hitap edecek. Bu o kadar güzel bir şey ki mesele sadece ıslah değil. Biliyorsunuz küçükbaş hayvanlarda brusella dediğimiz hastalıktan çok hayvan kaybediyoruz. Gerçekten biz o hayvanları hayatta tutabilirsek bugünkü ihtiyacımızı karşılayacağız.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri de DİKA’nın bölgenin dinamiklerini, potansiyellerini tespit ederek kurum ve kuruluşlarla bunları hayata geçirdiğini söyledi. Temeli atılan tesisin hizmet sunma potansiyeli olacağını ifade eden Yeniçeri, “İnşallah buranın bu anlamda bir üretim üssü haline gelmesini ümit ediyor ve bekliyoruz. Özel amaçlı programlarımız eliyle de bölgesel hibeyle aşağıdan yukarıya kalkınmanın sinir uçlarını tetiklemeye gayret ediyoruz. Bu anlamda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak yerli sanayi, yüksek teknoloji noktasında politikalarımıza yön verirken bölgesel kalkınmanın güzide iki kurumun vasıtasıyla da idarelerimiz ve ajanslar vasıtasıyla da yerelden ulusala ve hatta uluslararasına projelerin hayata geçirilmesi noktasında kurumlarımız faaliyetlerini yürütmekteler.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından kurban kesimi gerçekleştirilerek dualar eşliğinde temel harcı döküldü.

Aktaş köyü mevkinde de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) iş birliğiyle inşaatı yapılacak olan ” Siirt Küçükbaş Hayvan Payetleme Birimi Güdümlü Projesi “nin temel atma törenine; Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu,  Ak Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Salih Çelik, Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri,  üniversitemiz yönetimi, akademik personeli ve yerel basın mensupları katıldı.

Check Also

Misafirperver Sabiha ananın ismini keşfettikleri bitkiye verdiler

Üniversitemiz Flora ve Fauna Merkezi kurucusu Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Başkanı Doç. …