Pazar , 23 Eylül 2018
Anasayfa 5 HABER VE DUYURULAR 5 Kayıtsız Kalmayın Projesi Kapanış Toplantısı Düzenlendi

Kayıtsız Kalmayın Projesi Kapanış Toplantısı Düzenlendi

Siirt Üniversitesi tarafından yürütülen ve Siirt Ticaret ve Sanayi Odasının eş-başvuru sahibi olduğu “Kayıtsız Kalmayın Projesi” kapsamında projenin kapanış programı Siirt Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Programa, Vali Ali Fuat Atik, Rektör Prof. Dr. Murat Erman, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nihat Şındak, Ak Parti İl Başkanı Fuat Özgür Çalapkulu, İl Özel İdare Genel Sekreteri Hifzullah Canpolat katıldı.

Programın açılış konuşmasını projenin ana yürütücülerinden Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürü Abdülcelil İlbaş gerçekleştirdi. İlbaş; sosyal güvenliğin, toplumsal refah ve geleceğe umutla bakılabilmesi için düzgün bir şekilde işlemesinin gerekliliğine vurgu yaptığı konuşmasında: “Sosyal güvenlik bilincine sahip bir toplum oluşturmak zorundayız. Bu yüzden Kayıt dışı ile mücadele ve sosyal güvenlik için bir dizi eğitim ve seminer düzenleyerek bu konuda farkındalık yaratmaya çalıştık. Bu proje de bize destek olan Siirt Üniversitesi ve Siirt Ticaret ve Sanayi Odası’na ayrıca emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

“Sağlıklı bir sosyal güvenlik sisteminin hayata geçmesi en büyük arzumuzdur.”

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman kapanış programının ev sahibi olarak yaptığı konuşmada “Bu projenin asıl amacı insan kaynaklarının etkin kullanımı ve kayıtlı istihdamın arttırılması  ve geliştirilmesidir. AB fonun dan aktarılan kaynak ilimizin istifadesine sunulmuş ilimizde kayıtlı istihdam bilinci oluşturulmaya çalışılmıştır. Sağlıklı bir sosyal güvenlik sisteminin hayata geçmesi en büyük arzumuzdur. Bunu tesis edemediğimizde toplum ve devlet uzun vadede ciddi zararlara uğramaktadır. Kurumlar bazında gösterdiğimiz bu hassasiyeti sahaya yansıtabilir kamuoyunda bir bilinç oluşturabilineceği inancındayım.

Üniversitemiz bu tarz projeler üzerinde çalışmalarını aralıksız devam ettirmekte ve ilimize katkı sağlamayı hedeflemektedir. Bu proje ile ilimizde kayıt dışı istihdam hakkında farkındalık oluşturmaya ayrıca verilen girişimcilik belgeleriyle kendi işini kurma niyetindeki insanların önünü açmaya çalıştık. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diyerek kürsüyü Siirt Valisi Ali Fuat Atik’e bıraktı.

“Kayıt dışı insan çalıştırmak bir hak gaspıdır, kul hakkıdır.”

Vali Ali Fuat Atik; işverenlerin kayıtsız işçi çalıştırmamaları konusunda çağrı yaptığı konuşmasında: “Bugün üniversitenin sadece öğrenci yetiştiren bir kurum olmadığını, ilin sorunlarıyla ilgilenen bir kurum olduğunu gördüm ve Siirt’te bir üniversite olmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladım. Sosyal güvenlik sorunu ülkemizin geçmişten beri kanayan bir yarası olmaya devam etmekte. Vatandaşlarımızı sosyal güvenlik şemsiyesi altına almak devletimizin de üzerinde durduğu bir sorun bu konu hakkında farkındalık oluşturmak bir bilinç oluşturmak en öncelikli görevlerimizden biridir. Ayrıca kayıt dışı insan çalıştırmak bir hak gaspıdır, kul hakkıdır. Yeni açılacak iş sahalarında da işverenlerimizin kayıtsız işçi çalıştırmamaları gerekiyor, kurumlar olarak bu durumun takipçisi olacağız.” dedi.

Program, proje sorumlusu Uzm. Nurullah Geyik’in proje hakkında toplanan verileri paylaşmasıyla devam etti. Programın sonunda Rektör Prof. Dr. Murat Erman’ın, projeye katkıları olan kurum amirlerine, proje iştirakçilerine, proje eğitmenlerine katkılarından dolayı teşekkür belgelerini vermesiyle son buldu.

Türkiye’de kayıtlı istihdamın teşvik edilmesine ve kayıt dışı istihdamın azaltılmasına katkı sağlamak ve açılan hibe programına portföy oluşturmak amacıyla üniversitemiz proje yönetim ofisi tarafından hazırlanan “Kayıtsız Kalmayın” projesi ile İl düzeyindeki kayıtlı istihdamın teşvik edilmesi, kayıt dışı istihdamın azaltılması, çalışanların sahip oldukları haklar konusunda bilgilendirilmesi, öğrencilerin ve gençlerin çalışma hayatının başında iken sahip oldukları hakların farkında olmaları, firmaların daha tutarlı ve sistemli çalışmalarının desteklenmesi gibi alanlarda iyileştirme ve farkındalık oluşturmak için, il genelinde   sosyal güvenlik uzmanları ve denetmenleri eşliğinde farkındalık artırma çalışmaları ve istihdamı artırmaya yönelik çalışmalar yapıldı. Bununla ilgili olarak liselerde, ortaokullarda, öğrencilere yönelik Sosyal Güvenlik seminerleri düzenlendi. Yine kanaat önderleri olarak tabir edebileceğimiz, imamlar, muhtarlara yönelik olarak da bu konuyla ilgili geniş kapsamlı seminerler düzenlendi. Bu çalışmaların dışında yine kayıt dışılık ile mücadele için atılması gereken adımlar ve topluma olan zararları ile ilgili akademik veriler toplandı.

Check Also

Siirt Üniversitesi Tercih ve Tanıtım Günleri Başlıyor

Üniversitemiz “Tercih ve Tanıtım Günlerinde” aday öğrencileri, velileri ve öğretmenlerini 07-14 Ağustos 2018 tarihleri arasında …