Pazar , 31 Mayıs 2020
Home 5 ALT MANŞET 5 Türkiye’nin Sekülerleşme Süreci, Tercih mi? Zorunluluk mu?

Türkiye’nin Sekülerleşme Süreci, Tercih mi? Zorunluluk mu?

İlahiyat Fakültemiz Çarşamba Seminerleri kapsamında Siirt Akademi Topluluğunun düzenlediği, “Türkiye’nin Sekülerleşme Süreci, Tercih mi? Zorunluluk mu?” konulu konferans İlahiyat Fakültesi Prof. Dr. Fuat SEZGİN konferans salonunda düzenlendi.

Konferansa konuşmacı olarak  Türkiye’de sekülerleşme üzerine yaptığı çalışmalarıyla tanınan  Aksaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Dr. Volkan ERTİT katıldı.

Ertit, sekülerlesme sürecini; belli bir zaman dilimi içerisinde dinin, dinimsi mekanizmalarin batıl inançların, doğaüstücülüğün ve fiziğin ötesindeki halk inançlarının toplumsal alandaki güçlerinin ve etkilerinin azalması olarak tanımlayarak,  modernleşen dünyanın bilim, kentleşme ve kapitalizm etkisiyle sekülerleştiğini, bu olguların sekülerleşmeyi bir zorunluluk hâline getirdiğini ifade etti.

Programa Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Cemalettin ERDEMCİ, akademik personeller ve öğrencilerin katıldığı program hediye takdimiyle son buldu.

Check Also

Rektörümüz, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı mesajı yayınladı

Mustafa Kemal Atatürk “Bütün ümidim gençliktedir” diyerek fikirleriyle ve emekleriyle Cumhuriyeti koruyacak, kollayacak ve ileriye …