Salı , 21 Mayıs 2019
Home 5 REKTÖRLÜK 5 “II. Uluslararası Kimya ve Kimya Mühendisliği ve Uygulamaları” kongresi düzenlendi

“II. Uluslararası Kimya ve Kimya Mühendisliği ve Uygulamaları” kongresi düzenlendi

Üniversitemiz  Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği bölümü; son yıllarda sosyal ve bilimsel faaliyetlerine Uluslararası kongreler düzenleyerek dünyadaki diğer üniversitelerle bilimsel işbirliğine gitmektedir. Bu amaçla Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ta 10-14 Ekim 2018 tarihleri arasında “II. Uluslararası Kimya ve Kimya Mühendisliği ve Uygulamaları” kongresini düzenlemiştir.

Konferans Türkiye ve 8 ayrı ülkedeki çeşitli üniversitelerden gelen akademisyenlerin katılımı ile iki gün boyunca samimi ve verimli bir atmosferde geçti. Kongre yaygın olarak yapılan uluslararası kongrelerden farklı olarak geniş bir bilim alanını kapsama yerine sadece Kimya ve Kimya Mühendisliği ve Uygulamaları ile ilişkili olan diğer bilim dallarının katılımı ile gerçekleşti. Kongreyi Düzenleyen Prof. Dr. Ömer Şahin Yaptığı Açıklamada; Amacımız; bu konferansın kimya, kimya mühendisliği ve ilgili bilim dallarında geleceğe yönelik vizyon ve senaryolar hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu bir ortama dönüşmesini ve bilimin barışın ve adaletin aracı haline getirilmesini sağlamaktır. Ayrıca burada sunulan bildiriler TR dizin kapsamındaki dergide basılması düşünülmektedir.

Konferansımızın ikincisini Sırbistan Belgrad’ta yapmak istememizin temel sebebi tarihten gelen güçlü ve tamamen insani değerler üzerine kurulu bağlarımızı yeniden canlandırmanın ve bu toprakları bu vesile ile ülkemizde ki bilim insanlarına tanıtmayı hedefledik. Gelecek yıl aynı şekilde III. ICACCHE kongresi Makedonya’nın Üsküp şehrinde yapılması hedeflenmiştir.

Check Also

Rektörümüz, İl Müdürleri ve STK temsilcileri ile iftar yemeğinde bir araya geldi.

Üniversitemiz Merkezi Yemekhanesinde düzenlenen iftar yemeğine; kurum müdürleri, oda başkanları, banka müdürleri, sivil toplum kuruluşları …