Çarşamba , 22 Eylül 2021
Home 5 HABER VE DUYURULAR 5 Hayatım Spor, Sporum Hayattır

Hayatım Spor, Sporum Hayattır

Siirt Üniversitesi tarafından “Hayatım Spor, Sporum Hayattır.” isimli bir proje hayata geçirilecek.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen proje 12 ay devam edecek.

Projenin amaçları şu şekilde sıralanabilir: spor yoluyla sosyal uyum, üniversite çatısı altında organize edilecek çeşitli faaliyetleri içeren bu proje ile üniversite ile halk arasında bir köprü oluşturmak; üniversiteyi sosyal sorumluluk projelerinde il düzeyindeki önemli aktörlerden biri haline getirmek; üniversite tarafından organize edilecek proje faaliyetleriyle sosyal, kültürel, coğrafi, ekonomik ve fiziksel faktörler dolayısıyla dezavantajlı durumda olan gençlerin sosyal hayata katılımlarını artırmak; gençlerin spor ahlakı ile donanmasını sağlamak; dolayısıyla ekip ruhunu, disiplini, sosyal uyumu öğrenmelerini mümkün kılmak, dezavantajlı durumda olan gençlerin sportif faaliyetlerle özgüvenlerini artırmak, gençlerin aileleri ile ve sosyal çevreleri ile iletişimini artırmak, sosyal çevreye intibakını güçlendirmek; spor yapma alışkanlığını yaygınlaştırmak ve bu alışkanlığın görünürlüğünü mümkün kılarak örnek teşkil etmesini sağlamak; spor yapma alışkanlığı vesilesiyle gençlerin sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlı ve bağımlılık yapan alışkanlıklardan korumak, sosyal yaşamın dışında kalmış gençleri sosyal yapının bir parçası haline getirmek, sportif aktiviteler vesilesiyle bir araya getirilen gençleri ek aktivitelerle (gezi, festival v.s.) motive etmek, gezi faaliyetleriyle proje katılımcısı gençlere;  ülkemizin gerek milli manevi değerler yönüyle, gerekse turistik değerler yönüyle önemli yerlerini görebilme fırsatı tanımak.

Bu proje kapsamında, 200 Kişilik Yamaç Paraşütü Eğitimi, 50 kişilik Futbol Okulu, 50 Kişilik Basketbol  Okulu, 50 Kişilik Masa Tenisi Okulu, 50 Kişilik Badminton Okulu, 50 Kişilik Güreş Okulu, 50 Kişilik Voleybol Okulu, 50 Kişilik Tekvando Okulu, 50 Kişilik Judo Okulu, 50 kişilik Atletizm Okulu, 50 Kişilik Satranç Okulu kapsamında sportif eğitim faaliyetleri yapılacaktır.

Tüm bu eğitimlerde hedefimiz kabiliyetli gençleri tespit edip daha yoğun ve profesyonel bir çalışma ortamına yönlendirmek olacaktır. Öncelikle sosyal uyumlarını ve kişisel gelişimlerini hedeflediğimiz bu gençlerin geldikleri ortamda örnek teşkil etmeleri bizim için en büyük ve önemli hedef olacaktır. Bunun yanı sıra spor becerilerini geliştirmeleri il bazında ülke bazında ve uluslararası düzeyde sportif bir temsil yeteneği kazanmaları uzun vadeli hedefler arasındadır. Bu amaçla kabiliyeti itibariyle inkişaf eden öğrenciler eğitmenleri tarafından üniversiteye bildirilip daha profesyonel düzeyde eğitim almaları sağlanarak elit sporcu yetiştirme hedefini de yakalamak sağlanacaktır.

Bu çalışmalar sonunda 650 kişilik bir grup eğitilmiş olacak.

Siirt Üniversitesinin kampüs alanında aletli jimnastik yapılması amacıyla üniversite öğrencilerinin, üniversite personelinin, ailelerin ve çocukların günün herhangi bir saatinde spor yapabilmelerini teşvik etmek amacıyla spor aletleri alınacak. Üniversite kampüsüne de sportif bir hava katılması temin edilecek.

Proje Katılımcıları için Nemrut Gezisi düzenlenecek.

Dezavantajlı olarak nitelendirilen gruplardan seçilen gençlerin tanımasını ve görmesini özellikle istediğimiz ve olumlu yansımalarını daha önceki tecrübelerden edindiğimiz Çanakkale’ye bir gezi düzenlenecek. Gezide önemli turistik yerlerin gezilmesinin yanı sıra Çanakkale şehitliği gezilip milli ve manevi değerlerin vurgulanması sağlanacak.

Projenin finalinde Üniversitemizin yöneticileri, Siirt’in idari ve mülki amirlerinin, katılımcıların ailelerinin ve proje personelinin katılacağı; müzik, şiir dinletisi ve kısa tiyatro oyunları ve ödül töreninden oluşan bir “Proje sonu final etkinliği”  düzenlenecek.

Hedef gruplara çalışmaları ve proje süresi boyunca psikolog eşliğinde psiko-sosyal destek ve motivasyon içerikli destek hizmetleri sunulacak. Özellikle psikolojik destekle gençlerin özgüvenlerini artırılması, daha sağlıklı düşünmesinin temin edilmesi, kişisel gelişimine katkı sunulması mümkün olacak.

Üniversitemizin kampüs alanına Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkililerinin yapacağı etüt çalışmaları sonucunda projesi yapılacak olan Gençlik ve İzci Evi inşası gerçekleştirilecektir.

 

 

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …