Salı , 21 Eylül 2021
Home 5 ALT MANŞET 5 Geleneksel yöntemlerle aslına uygun olarak üretiliyor, dünyaya satılıyor

Geleneksel yöntemlerle aslına uygun olarak üretiliyor, dünyaya satılıyor

Tiftikten üretilen ve 18 yıl önce tescillenen Siirt battaniyesi yurt dışına ihraç ediliyor. 31 yıllık usta Adnan Evin dededen kalma mesleği sürdürdüklerini belirtti. Geçmişi 300 yıla dayanan Siirt battaniyesi, “tarım ve hayvancılık” alanında pilot üniversite seçilen üniversitemiz tarafından aslı korunarak üretiliyor.

Üniversitemiz Siirt ve Yöresi El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren atölyede, Türk Standardları Enstitüsünce (TSE) belirlenen standartlarda ustaların elinde ilmek ilmek dokunan yöreye özgü battaniye, yurt dışından da talep görüyor. Atölyede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında üretilen battaniye, sipariş üzerine birçok ülkeye ihraç ediliyor. Yeni motiflerle modernize edilen battaniye, yurt dışına tanıtım amaçlı da gönderiliyor.

Siirt ve Yöresi El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürümüz Muhammed Keskin, yaptığı açıklamada, kaybolmaya yüz tutan el sanatlarını yeniden hak ettiği değere kavuşturmak için çalışma yürüttüklerini söyledi. Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak’ın da desteğiyle yürüttükleri çalışma ile TSE standartlarıyla ürettikleri ürünleri ihraç edebilir kriterlere kavuşturduklarını belirten Keskin, ürünlerin orijinalliğini koruduklarını bildirdi. “Belçika, Fransa, İsveç, Amerika ve Katar’a sipariş üzerine ve tanıtım amaçlı ürün ihraç ettik. Örneğin Fransa’daki bir şatonun salonu için 36 metrekarelik sipariş verilmişti. Bu, ebat bakımından Siirt battaniyesinde bir rekordur.” diyen Keskin, salgın sonrası ihracatı sürdüreceklerini belirtti. Keskin, üniversite olarak, gerçekleştirdikleri bu çalışmalarda ticari amaç kaygılarının bulunmadığına dikkati çekerek, amaçlarının bu ürünü orijinal haliyle gelecek nesillere aktarmak, bu meslekle uğraşan sanatkârlara katkı sunmak olduğunu kaydetti.

Merkezde stajyer öğrencilere de zaman zaman eğitim desteği sunduklarını dile getiren Keskin, bugüne kadar 20’ye yakın ustaya da sertifika verdiklerini bildirdi. Atölyede faaliyet yürüten dokuma ustalarından Hüseyin Tekin, 25 yıldır bu işi sürdürdüğünü, Siirt battaniyesinin gelişimi için elinden gelen çabayı gösterdiğini söyledi. Merkezdeki çalışmalarla bu ürünü çok daha iyi yerlere taşıdıklarını dile getiren Tekin, “Siirt battaniyesinin ham maddesi tiftik. Tiftiği ayıklayıp, renklere ayırıyoruz. Bükme işleminden sonra yıkayıp kurutuyor, ip haline getiriyoruz. Daha sonra bu ipleri tezgahlarda ilmek ilmek dokuyoruz.” dedi.

31 yıllık usta Adnan Evin de dededen kalma mesleği sürdürdüklerini belirtti. Bu sanatı biraz daha geliştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını anlatan Evin, “Portre, logo gibi çalışmalar da yapıyoruz.” diye konuştu.

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …