Perşembe , 12 Aralık 2019
Home 5 MANŞET 5 “Geçmişten Günümüze Üniversiteler: 21. Yüzyıl Üniversiteleri” konulu konferans düzenlendi

“Geçmişten Günümüze Üniversiteler: 21. Yüzyıl Üniversiteleri” konulu konferans düzenlendi

Üniversitemizde, Prof. Dr. Ömer Özyılmaz’ın sunumuyla “Geçmişten Günümüze Üniversiteler: 21. Yüzyıl Üniversiteleri” adlı konferans düzenlendi. İlahiyat Fakültemiz konferans salonunda gerçekleşen etkinliğe; Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman, rektör yardımcıları, dekanlar, akademik personel ve öğrencilerimiz katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan konferansın açılış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman gerçekleştirdi. Üniversitelerin her zaman toplumların aydınlanmasında öncü kuruluşlar olduğunu toplumların sosyal, ekonomik ve kültürel değişimlerinde önemli roller üstlendiğini belirterek; ilerleyen zamanda da çağın gerekliliklerine göre değiştiğini vurguladı. Prof. Dr. Ömer Özyılmaz’a hoş geldiniz diyerek kürsüyü devretti.

Üniversitenin ilk kuruluş yıllarından başlayıp tarihsel olarak gelişimini ve günümüzde gelinen noktayı anlatan Özyılmaz “Üniversite ile bilim üretme arasında ontolojik bir ilişki vardır. Üniversitenin tüm tarihsel süreçlerde belirleyici olan özelliği budur. Bir yer üniversite ise bilim üretmek zorundadır.” diyerek.  Sunumuna 21. yy. üniversitelerinde olması gereken nitelikleri şu şekilde sıraladı:

  1. nesil üniversite olarak da adlandırılan 21. yy. üniversitesinin bilim üretmesi ve bunu teknolojiye dönüştürmesi gerekmektedir. Sadece bugünü değil geleceğe yönelik bir eğitim anlayışına sahip olması gerekmektedir. 21. yy. üniversitesinde öğretim yapmak, öğrenciye bilgiyi sunma şeklinde asla olamaması gerektiğini, bilgiyi öğrencinin keşfetmesini sağlayarak öğrencinin üretkenliğini arttırabilecek metodlar ile öğretim yapılması gerektiğini dile getirdi.

“Her ilde üniversite fikrinin hafife alanlar var ben aksine bu durumun önemsenmesi gerektiğini düşünüyorum. Genel olarak bir üniversite sorunumuz var. Bilgiyi üretme bunu teknolojiye çevirme, toplumla, sanayi ile siyaset ile bu bilgiyi paylaşma konusunda sorunlarımız var. Fakat amacımız bu üniversiteleri 21. yy. üniversite vizyonu ile şekillendirebilmek olmalı. Millet olarak bu sorunu çözmemiz gerekiyor. Bu yüzden hem kendimizle hem de dünya ile yarışmak zorundayız.” diyerek sözlerini noktaladı.

Konferans, hediye takdimi ve fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Check Also

Öğretmen Olmak” Konulu Panel Düzenlendi

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Etkinler Dizisi kapsamında “Öğretmen Olmak” Paneli düzenlendi Üniversitemiz bünyesinde bulunan birçok öğrenci …