Cumartesi , 18 Eylül 2021
Home 5 HABER VE DUYURULAR 5 El-Cezeri Sibernetik Araştırma Laboratuvarının Açılışı Yapıldı

El-Cezeri Sibernetik Araştırma Laboratuvarının Açılışı Yapıldı

Siirt Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi bünyesinde faaliyet gösterecek olan El-Cezeri Sibernetik Araştırma Laboratuvarının açılışı yapıldı.

Adını robotik ve sibernetik biliminin kurucusu olarak kabul edilen İsmail Ebul İz Bin Rezzaz El Cezeri’den alan El-Cezeri Sibernetik araştırma laboratuvarının açılışına Rektör Prof. Dr. Murat Erman, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Galip Bakır, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Şahin, İlahiyat Fakültesi Dekanı Cemalettin Erdemci’nin yanı sıra bir çok akademik ve idari personel katıldı.

El-Cezeri Sibernetik Araştırma Laboratuvarının koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Musa Ataş ve ekibi katılımcılara laboratuvarda yürüttükleri; Cezeri İnteraktif Zemin (CİZ),  Siirt Fıstığında Aflatoksin Tespiti, Fıstık Sınıflandırıcı, 3B Yazıcı, Cezeri  Campus Car (CCC), NAO Robot, İnsansız Hava Aracı, Sanal Gerçeklik, Plotter ( Çizici ) ve Robot Kolu projeleri hakkında bilgilendirmeler yaptı.

Rektör Prof. Dr. Murat Erman, laboratuvarın açılışında yaptığı konuşmada, bilimin ışığında evrensel bir kurum olma misyonunun benimsendiği üniversitemizde, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip eden, yeniliğe açık bireyler yetiştirmeyi hedeflediklerinden bahsetti.

Rektör Erman, “Siirt Üniversitesi özellikle son 2 yılda fiziki gelişmenin yanı sıra benimsediği misyon doğrultusunda teknolojik ve bilimsel gelişmelere de hız vermesi gerçekten de çok memnun edici bir durum çünkü fiziki şartlar ne kadar iyi olursa olsun bilimsel ve teknolojik bir gelişme olmaması durumunda hiç bir değeri olmaz. Bilimsel yayın ve projeler konusunda başta ben olmak üzere tüm akademisyenlerimize büyük bir görev düşmekte bu konuda çok çalışıp çokça üretmemiz gerekir. Yapılacak bilimsel yayın ve çalışmalara üniversite yönetimi olarak her zaman destek vereceğimizi ve sonuna kadar destekleyeceğimizi ifade etmek istiyorum.

Son olarak El-Cezeri Sibernetik Araştırma laboratuvarında görev alan Yrd. Doç. Dr. Musa Ataş’a ve ekibine yapmış oldukları bu güzel çalışmalardan dolayı herkesin huzurunda tebrik eder, başarılarının devamını dilerim.” dedi.

el-cezeri-sibernetik-arastirma-gelistirme-siubasin-2

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …