Perşembe , 4 Mart 2021
Home 5 ETKİNLİKLER 5 EKG VE ARİTMİ YÖNETİMİ EĞİTİMİ

EKG VE ARİTMİ YÖNETİMİ EĞİTİMİ

Siirt Üniversitesi SHMYO ve PARDER işbirliği ile düzenlenen EKG ve Aritmi Yönetimi eğitimi başarı ile tamamlandı. Programa eğitmen olarak PARDER Yönetim kurulu başkanı Prm.Umut Uğurel,Eğitmen Prm. Utkan Devrim Zeyrek ve Prm. Serkan Çeliker katıldı. Siirt Üniversitesi Kezer Kampüsünde 2 gün süren eğitim Üniversitemiz SHMYO ilk ve acil yardım (Paramedik) programı öğrencilerinin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Açılış konuşmasında Yönetim Kurulu Başkanı Umut Uğurel;“Son yıllarda ülkemizde hastane öncesi acil bakım ile ilgili yaşanan gelişmelerle birlikte, paramediklere verilen ilaç ve acil girişim uygulama yetkisi,paramediklerin daha donanımlı olmalarını zorunlu kıldı. Yine trombolitik tedaviye erken başlanabilmesinin önemi, periarrest aritmilerin hastane öncesi acil bakımda vakaların içerisinde önemli yer tutması, Paramedikler için EKG bilgisini daha da anlamlı hale getirdi.

Hastane öncesi acil bakımda EKG’NİN önemi özellikle Akut Myokard Enfarktüsü (Kalp KRİZİ) erken tanısı ve sonrası gelişebilecek komplikasyonların tedavisi üzerinde yoğunlaşmaktadır.Günümüzde birçok ülkenin acil tıp sisteminde AMI ‘lü hastada trombolitik tedavini mümkün olduğunca erken başlanabilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. İşte bu noktada iyi bir EKG bilgisine sahip Paramediğin önemi ortaya çıkmaktadır” dedi.

Eğitimde bütün kardiak ritimlerin tanınması, tıbbi müdahalesi, kardiak arrest yönetimi ve müdahalesi uygulamalı olarak gerçekleştirildi.

Başarı ile gerçekleşen eğitimin sonunda öğrencilere katılım belgesi verildi.

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …