Çarşamba , 20 Haziran 2018
Anasayfa 5 HABER VE DUYURULAR 5 Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Yeni Anayasa Konferansı Düzenlendi

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Yeni Anayasa Konferansı Düzenlendi

Üniversitemiz Mühendislik Mimarlık Konferans Salonunda düzenlenen “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Yeni Anayasa” konulu konferansında TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan gençlerle bir araya geldi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Erman; 15 Temmuz darbe sürecinde üniversite gençliğinin gösterdiği duyarlılığa dikkat çekerek ülkemizin değişim ve dönüşümü açısından gençliğin kilit bir rol oynayacağını, yazılı ve görsel medyada sürekli tartışılan ve gündem olan yeni hükümet sistemi ve anayasa değişikliğini umudumuz olan bu gençliğe, anlatılması ve tartışılmasının büyük anlam ifade ettiğini belirtti. Yapılacak referandumdan çıkacak sonucun ülkemiz ve milletimiz adına hayırlı olmasını temenni ederek kürsüyü Bilal Erdoğan’a bıraktı.

Açılış konuşması sonrasında söz alan TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan 16 Nisan’da yapılacak olan referandumun hayatiyetini   anayasa değişikliği paketinde yer alan bir takım maddeler üzerinden anlatarak söz konusu değişikliğin egemenliğin halkın olmasının önünü açan bir tasarı, millet için bir ümit bir fırsat olduğunu dile getirdi. Değişikliğin mecliste yaşanan tıkanıklıkları gidereceğini ve önceden darbeye davetiye çıkaran düzenin değişeceğini ifade eden Bilal Erdoğan konu hakkında şunları kaydetti:

“Ülkede siyasi tıkanıklık olursa, bu halkın hakemliğiyle çözülür.”

“Bu sistemde eskiden olduğu gibi koalisyon krizlerine benzer krizler yaşanmayacak. Diyelim ki Meclis’le cumhurbaşkanı arasında bir konuda anlaşılamadı. ‘Ne olacak?’ Yürütme, ülkedeki kanunlar çerçevesinde ülkeyi yönetmeye devam ediyor. Kriz derken benzer boyutta kriz değil. Anlaşmazlığın boyutu yükselirse ister Meclis yani yasama, ister cumhurbaşkanı yani yürütme ‘hadi seçimlerimizi yenileyelim.’ Yani halkın hakemliğine başvuralım diyebiliyor. Meclis’i bir kişinin feshetmesi yetkisi diye bir şey söz konusu değil, yalan. ‘Nedir?’ Ülkede siyasi tıkanıklık olursa, bu halkın hakemliğiyle çözülür. Bu prensiple çözülür. “

Konferansa, Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, AK Parti Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu Üyesi Ethem Sancak, TÜGVA Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Emanet, TÜGVA Siirt İl Temsilcisi Halil Seyitoğlu, AK Parti Siirt İl Başkanı Fuat Özgür Çalapkulu, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Check Also

Küresel Boyutlarıyla Türkiye Ekonomisi ve Yükseköğretimin Geleceği Paneli

Üniversitemiz, 10. Yıl etkinlikleri kapsamında gerçekleşen “Küresel Boyutlarıyla Türkiye Ekonomisi ve Yükseköğretimin Geleceği Panel”inde rektörleri …