Pazartesi , 10 Aralık 2018
Anasayfa 5 HABER VE DUYURULAR 5 Çocuk Üniversitesi Projesi’nin Açılışı Yapıldı

Çocuk Üniversitesi Projesi’nin Açılışı Yapıldı

Üniversitemizin yürütücüsü olduğu T.C. Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında desteklenen “Çocuk Üniversitesi” projesi, Kezer Yerleşkesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Konferans Salonunda yapılan açılış toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu.

İlimizde bulunan ortaokul 6. Sınıf öğrencilerine yönelik verilecek olan eğitimlerde, günlük hayatları içeresinde gördükleri, yaşadıkları, hissettikleri her şeyde fizik, kimya, biyoloji ve matematiğin olduğunun gösterilmesi, bilim ile hayat arasında ilişki kurmalarının sağlanması ve ilgi-becerilerine göre ileriki yaşları için rehber olunması amaçlanmaktadır.

Ortaokul 6. Sınıfta okuyan 100 öğrencinin yararlanacağı  “Çocuk Üniversitesi” projesi 10’ar haftalık iki dönemden oluşmaktadır. Proje kapsamında öğrenciler haftada 10 saat uygulamalı ve disiplinler arası bir yaklaşımla eğlenerek öğrenim görecekler.

Toplantının açılış konuşmasını yapan, projenin koordinatörü Eğitim Fakültemiz öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Esef Hakan Toytok; etkili öğrenme olarak tanımlanan, öğrenmeyi, öğrenme becerisini öğrencilere kazandırabilmek için öncelikle uygun zihinsel kurulumlara sahip olunması gerektiğini ifade ederek:

“Bu proje ile öğrencilerimize dersler arasında ilişki kurdurarak, tümleşik düşünme becerilerini geliştirmek, bu sayede istenilen zihinsel kuruluma ulaşmalarını hedeflemekteyiz. Projemizin, Birinci dönem “Bilimle ve Sanatla Buluşma Dönemi”, ikinci dönemi ise “Uzmanlaşma Dönemi” olarak adlandırılmaktadır. Uzmanlaşma döneminde öğrencilerimiz bir akademik, birde Spor-Sanat derslerinden birini seçerek bu alanda ürün ortaya çıkaracaktır.” dedi.

Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Esef Hakan Toytok’un açılış konuşmasının ardından konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman; Üniversitelerin artık sadece belli yaş gruplarına standart olarak  eğitim-öğretim veren kurumlar yerine, 7 den 77’ye herkesin yararlanabileceği, haftanın 7 günü açık, yaşam boyu öğrenme odaklı eğitim veren, adeta yaşayan birer eğitim-öğretim kurumlarına dönüştüğünü vurgulayarak: “Üniversitemiz kuruluşunun daha 10. yılında genç bir üniversite olmasına rağmen bölgede her zaman bir değişim öncüsü olma gayreti içerisinde çalışmalara imza atmaktadır. İşte bu çalışmaların meyvelerinden biriside, çocuklarımızın erken yaşta üniversite ile tanışacakları, üniversitemizin laboratuvarlarından ve uzman öğretim elemanlarının bilgi ve deneyimlerinden sonuna kadar istifade edebilecekleri “Çocuk Üniversitesi” projesidir.  Bu proje sayesinde geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza, bilimsel ve çok yönlü bakış açıları kazandırmak, bilim ile uygulama arasında bağ kurdurmak amaçlanmaktadır. Projemiz, 21. yüzyıl dünyasına uygun olarak; yaşam ile okul ve teori ile pratik arasında nasıl bir ilişkinin olduğunu; sınav, not, kitap, defter gibi geleneksel yapılardan uzak modernist bir yaklaşımla etkili bir biçimde kavratmaktır.” diyerek projenin Siirt’e ve bölgeye hayırlı olmasını diledi.

Törene Vali Vekili Bünyamin Kuş, Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın, Baro Başkanı Av. Nizam Dilek, Valilik Sosyal Projeler Müdür Vekili Hadi Başak, proje uzmanı Ömer Günzit, üniversite yöneticileri, öğretim üyeleri, öğrencilerle velileri katıldı.

Proje Açılış toplantısının ardından öğrencilere ve toplantıya katılan il yöneticilerine Yerleşkemizde eğitimlerin verileceği alanlar gezdirildi.

Check Also

Hz. Peygamber ve Gençlik” kolu sohbet düzenlendi

Kezer Yerleşkemiz üniversite camisinde “Hz. Peygamber ve Gençlik” kolu sohbet düzenlendi. İl Müftüsü Ahmet Altıok …