Cumartesi , 23 Şubat 2019
Anasayfa 5 HABER VE DUYURULAR 5 Çocuk Üniversitesi Projesi Kapsamında 100 Öğrenci ile Ankara Gezisi Düzenlendi

Çocuk Üniversitesi Projesi Kapsamında 100 Öğrenci ile Ankara Gezisi Düzenlendi

Kalkınma bakanlığı ve Siirt Valiliğinin desteğiyle Siirt Üniversitesi rektörlüğü yürütücülüğünde gerçekleşen ve Eğitim Fakültesi öğretim elemanlarınca uygulanan “Çocuk Üniversitesi” projesi kapsamında 100 ortaokul öğrencisi Ankara’yı ziyaret etti.

Kezer Yerleşkemizde Eğitim Fakültesi laboratuvarlarında ve kapalı spor salonunda etkinliklere dayalı uygulanan proje kapsamında üniversite ile çocuk yaşta tanışan öğrenciler, aldıkları eğitimde dersleri birbirleri ile ilişkilendirerek disiplinlerarası bir yaklaşımla bütünleşik bir şekilde öğrendi. 20 hafta süren projenin ilk 10 haftasında bilimle tanışan, bilim ve sanat eğitimi alan öğrenciler, ikinci 10 haftada ise seçtikleri iki alanda yoğunlaşarak uzmanlaşması sağlandı. Üniversite sıralarında eğitim gören öğrenciler, çocuk yaşta üniversite ile tanışmanın heyecanını yaşadı. Proje Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Esef Hakan Toytok; ortaokullarda eğitim gören 100 öğrenciye 20 hafta eğitim verildiğini kaydederek projenin ilk ayağında öğrencilerin bilimle tanıştığını, ikinci ayağı olan uzmanlaşmada ise uygulama eğitimlerini aldıklarını belirtti.

“Temel amaç bilim ile hayatı buluşturmak”

Dersleri birbirleri ile ilişkilendirerek işlediklerini aktaran Toytok: “Beden eğitimi, matematik, resim, müzik, fizik, kimya biyoloji ve diğer dersleri birbirleriyle ilişkilendirirken disiplinler arası bir yaklaşımla ele alınıyordu. Burada temel amaç bilim ile hayatı buluşturmak, öğrencilerin baktığı gördüğü her şey de bir matematik, fizik, kimya, biyoloji, sanat gibi disiplinlerin olduğunu göstermek olduğunu ifade etti. Yaklaşık 30 kişilik bir ekiple öğrencilerimize hizmet vermekteyiz. Bunlar bizim geleceğimiz, onlar için ne yapsak azdır. Biz de SİÜ olarak bu gençlerimize ileriye dönük vizyon kazandırarak topluma ve Siirt’imize karşı sosyal sorumluluğumuzu ve ödevimizi yerine getirmeyi amaçlamaktayız. Şu ana kadarki elde ettiğimiz sonuçlar ve göstergeler inşallah yüz güldüren sonuçlar alacağımızı işaret etmektedir. Bu projenin hayata geçirilmesi ve topluma kazandırılmasında Siirt Valimiz Sayın Ali Fuat ATİK’e, Siirt Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Murat ERMAN’a, Eğitim Fakültesi Dekan vekilimiz Doç. Dr. Hasan Basri MEMDUHOĞLU’na, Valilik SODES birimi çalışanlarına, Milli Eğitim Müdürümüze, yemeğin pişmesinde mutfakta yer alan değerli eğitmenlerimize, bizim elimiz ayağımız olarak asistanlık yapan lisans öğrencilerimize ve adını sayamadığımız ancak bizi destekleyen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Öğr. Gör. Muhammet Keskin de temel sanat eğitimi kapsamında desen, soyut düşünme, somutlaştırma ve işlem basamaklarını öğretmeye çalıştıklarını ifade etti. “Bu eğitimin akabinde ebru atölyemizde çocuklarımıza ebruyu öğretmeye başladık. Daha sonra öğrenciler ebru gibi resim sanatını fizik, kimya, byoloji, matematik gibi derslerle ilişkilendirerek etkinlik yaptılar. Örneğin fizik dersinde yer alan atom desenlemeyi ebru ile yaptılar. Bu dönemin sonunda çocukların burada almış oldukları estetik ve sanatsal eğitimin yanı sıra eğlenceli ve coşkulu bir şekilde zaman geçirmelerine, sanatsal etkinliklere, üniversiteye ve çevreye farklı bakacaklarına inanıyorum.” diyen Keskin, öğrencilerin her geçen gün kendilerini geliştirdiğini dile getirdi.

Öğr. Gör. Halil Kılıçvuran da hem müziğin altyapısı hem eğitimi olarak öğrencilerin gelişimlerini sağlamaya çalıştıklarını ifade etti. Kılıçvuran, “Burada amacımız sadece ortaöğretimi değil bunun yanında ses eğitimi, bunu yanında ritim eğitimi, müziksel işitme, nota okuma aşamasında çocuklarımızı bilgilendirmek ve eğitimlerine az da olsa geliştirmektir.” dedi.

“Matematikle müziği, matematikle resmi birleştiriyoruz. İki dersi birleştirince benim gerçekten o an çok daha mutlu olup çok daha iyi anlayabiliyorum.”

Sancaklar Ortaokulu öğrencisi Ömer Yaman, proje ile üniversiteye geldiğinden beri hayatında çok şeyin değiştiğini söyledi. En büyük hayalinin mikroskopla hücreleri incelemek olduğunu ifade eden Yaman, “Buraya gelince inceleyebildim. Yani burada hayallerimi gerçekleştirebiliyorum. Burada okulumuzun olanaklarından daha fazla şeyler var.” diye konuştu.

Sancaklar Ortaokulu öğrencisi Sude Sıla Kılıçvuran da derslere bakış açısının değiştiğini belirtti. Kılıçvuran, derslere olan ilgisinin arttığını aktararak, “Anlamadığım şeyleri daha fazla anlayabiliyorum. Matematikle müziği, matematikle resmi birleştiriyoruz. İki dersi birleştirince benim gerçekten o an çok daha mutlu olup çok daha iyi anlayabiliyorum” dedi.

Halide Kutlualp Ortaokulu öğrencisi Nurullah Toprak da dersleri birleştirerek işlediklerine değinerek, “Dersleri daha eğlenceli hale getirerek işlediğimiz için okuldaki derslerden daha çok bilgiye sahip oluyorum.” dedi.

Proje kapsamında gerçekleştirilen Ankara gezisinde; Anıtkabir ile ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesini ziyaret ederek kentteki tarihi ve kültürel mekanları görme fırsatı buldu.

Check Also

Ziraat Fakültemizde Çiçek Dikim Etkinliği Düzenlendi

Üniversitemiz Yaşam için Tarım Topluluğu (YAŞAT) üyeleri, “Soğanlı Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Teorik ve Pratik Eğitimi” …