Cumartesi , 15 Ağustos 2020
Home 5 ALT MANŞET 5 Çeviri Konferansı Gerçekleşti

Çeviri Konferansı Gerçekleşti

Üniversitemiz Çeviri Topluluğu’nun düzenlediği “Siirt Üniversitesi Çeviri Konferansı” Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Konferans, Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Tahir Yaşar’ın açılış konuşması ile başladı.

İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki dilde gerçekleştirilen konferans, Mütercim-Tercümanlık (İngilizce) Bölümü öğrencilerinin sözlü ve yazılı çeviri türlerini tanıttıkları etkinliklerle devam etti. Bu bağlamda, konferansın ilk bölümünde teknik direktör basın açıklaması çevirisi, başbakanlık görüşmesi, makale çevirisi ve simultane çeviri örnekleri gösterildi. İkinci bölümde ise, dil eğitimini hedefleyen bir oyun tanıtımı yapıldı.İş görüşmesi çeviri örneğinden sonra ise okuma-yazma seferberliğini konu alan tiyatral bir oyun sergilendi. Konferansın sonunda iki öğrencimiz saz eşliğinde İngilizce ve Türkçe şarkılar söyledi.

Üniversitemiz öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği konferans toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Check Also

Siirt Üniversitesi’nde Bağbozumu

Üniversitemizin ilimizin ekolojik şartlarına uygun yetiştirdiği üzümlerin hasadına başlandı.   Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bağcılık …