Cuma , 19 Ekim 2018
Anasayfa 5 HABER VE DUYURULAR 5 Cemil Meriç’i Anma ve Anlama Konferansı

Cemil Meriç’i Anma ve Anlama Konferansı

Siirt Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik konferans salonunda “Cemil Meriç’i Anma ve Anlama” adlı konferans düzenlendi. Fikir ve Medeniyet Topluluğu tarafından düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Moral Fm kurucusu Haluk İmamoğlu ve Tevafuk Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Adem Kaya katıldı.

Kuran-ı Kerim tilaveti ve sinevizyon gösterimiyle başlayan konferansa Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, rektör yardımcıları, dekanlar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Haluk İmamoğlu konferansta yaptığı konuşmada;  Cemil Meriç’in ülkemizin 20. yy. da yetiştirmiş olduğu en çilekeş düşünür olduğunu ifade ederek, 1955 yılında gözlerini kaybettikten sonra Türkiye’de 40. baskıya kadar gelen eserlerini, 12 ciltlik külliyatını karanlıklar içerisinde kaleme aldığını ve bu şekilde imkânsızların mümkün olabileceğini gösteren bir hayat yaşamış olduğunu dile getirdi.

Haluk İmamoğlu ardından sözü alan Adem Kaya ise Cemil Meriç’in edebiyat dünyasındaki yerine ve tarihe ışık tutan sosyolojik çıkarımlarına değindikten sonra okurları olarak Cemil Meriç’i örnek almalıyız ve çok okumalıyız diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konferansın sonunda konuşmacılara katılımlarından ötürü Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz ve Siirt İlim Yayma Cemiyeti Şube Başkanı Ercan Aslan tarafından hediye takdim edildi. Toplu hatıra fotoğrafı çekimiyle konferans son buldu.

siirt-universitesi-cemil-meric-konferansi-1 siirt-universitesi-cemil-meric-konferansi-2 siirt-universitesi-cemil-meric-konferansi-3 siirt-universitesi-cemil-meric-konferansi-4 siirt-universitesi-cemil-meric-konferansi-5 siirt-universitesi-cemil-meric-konferansi-6 siirt-universitesi-cemil-meric-konferansi-7 siirt-universitesi-cemil-meric-konferansi-8 siirt-universitesi-cemil-meric-konferansi-9

Check Also

Siirt Üniversitesi Tercih ve Tanıtım Günleri Başlıyor

Üniversitemiz “Tercih ve Tanıtım Günlerinde” aday öğrencileri, velileri ve öğretmenlerini 07-14 Ağustos 2018 tarihleri arasında …