Cumartesi , 22 Eylül 2018
Anasayfa 5 HABER VE DUYURULAR 5 Bal Analizi Laboratuvarı Projesi için protokol imzalandı

Bal Analizi Laboratuvarı Projesi için protokol imzalandı

Üniversitemizin başvuru sahibi olduğu ve Dicle Kalkınma Ajansı tarafından Doğrudan Faaliyet Desteği programı kapsamında başarılı bulunan “Bal Analizi Laboratuvarı” projesi için sözleşme imzalandı.

DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ile Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi müdürü Yrd. Doç. Dr. Ebru Akkemik’in hazır bulunduğu imza töreninde, Bal Analiz Laboratuvarı projesi ve diğer projeler hakkında detaylı olarak görüşüldü.

Üniversitemiz Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde kurulacak olan Bal Analiz Laboratuvarı ile ilimizde bulunan çeşitli balların kalite değerlerinin ortaya çıkarılması ile bal üreticilerinin ihtiyaç duydukları pazar için tüketiciler tarafından istenen bazı kalite parametrelerinin daha hızlı ve ekonomik yollar ile güvenilir bir şekilde belgelendirilmesi hedeflenmektedir.

İmzalanan protokol ile kurulacak olan Bal Analizi Laboratuvarı sayesinde bölgemizde bulunan arı popülasyonuna ait viral hastalıklara yönelik araştırmalar yapılacaktır. Bu araştırmalar sonucunda arı virüs hastalıklarının tespit edilmesi ve etkin entegre mücadele yöntemlerinin geliştirilmesi bölgede arı yetiştiriciliğinde hem verimin artmasını hem de daha kaliteli bal üretilmesine katkı sağlayacaktır.

Check Also

Siirt Üniversitesi Tercih ve Tanıtım Günleri Başlıyor

Üniversitemiz “Tercih ve Tanıtım Günlerinde” aday öğrencileri, velileri ve öğretmenlerini 07-14 Ağustos 2018 tarihleri arasında …