Cumartesi , 18 Eylül 2021
Home 5 ETKİNLİKLER 5 Avni Özgürel Radikal Gazetesi

Avni Özgürel Radikal Gazetesi

Siirt Üniversitesi Konferans Günleri etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor.30 Nisan’da Star Gazetesi yazarı Mehmet Ocaktan’ı ağırlayan üniversitemiz, Ege Bölgesi Akil Adamlar Heyeti’nde de görev yapan Radikal Gazetesi yazarı Avni Özgürel’i konuk etti.

“Demokratikleşme Sürecinde Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Sosyo-Ekonomik ve Kültürel Yapısının Tartışılması” başlığı altında ülkenin siyasi tarihinin doğru okunması ve içinde bulunduğumuz çözüm sürecine dair düşüncelerini dile getirdi. Konferansa  öğrencilerin yanı sıra öğretim elemanlarının ve üniversite yönetiminin de yoğun katılımı vardı.

Müstakil Kimlik, Müşterek İdeal

Özgürel; “Türkler ve Kürtler 11 asırdır birlikte yaşamışlardır. Bu etle tırnaktan öteye olan bir durumdur. Biz kültürel, ekonomik ve siyasal olarak aynı yumurta ikizleri gibiyiz aynı çekirdekten neşet etmişiz. Bu hem müstakil kimliklerimize muhafazaya imkan verecek bir şeydir hem de müşterek idealimizi ortaya koymamıza imkan verir.” dedi.

Değişim  Zarar Verir

Özgürel konuşmasının devamında; “Türkiye 1920’ler de değişmemek üzere kuruldu, değişmenin ülkeyi zora sokacağı düşünüldü ve Türkiye Cumhuriyet’inin inşası sürecinde Kürtlerle 1925’te bir kırılma yaşadı. Bu sadece Kürtlerle ilgilide algılanmamalı her kesimden değişime karşıdır. Ne zaman değişelim ve dönüşelim dediyse ülke ayakları yerden kesildi ve yere çakıldı. 1961 anayasasıyla aslında askeri ve bürokratik vesayet başladı. Bu dönemler aynı zamanda büyük Kürt sürgünlerinin yaşandığı dönemdir. 12 Mart’tan sonra ülke istikrarsızlık yaşarken bir taraftan da Kürtler, Kürt siyasi hareketinin geçmişinden sıyrılan o dönem “Apocular” diye bilinen bir hareketin etrafında kümelenmeye başladı. Bu hareket o günden bu güne ne getirdi ne götürdü? 35 yıllık süreç son derece sıkıntılı can yakan bir dönem oldu. Sadece canımız yanmadı bunun yanında bir şeylerin yanlış ve eksik olduğunu öğrendik. Şiddet zarar verir, sıkıntı verir ama öğrettiği şeyler var. PKK olmasaydı Kürt meselesinin bu denli erken farkına varır mıydık? Demokratikleşmenin önemini düşünür müydük bilemiyorum?” dedi.

Bir Korku Tünelinden Çıkıyoruz

Türkiye çok can,  çok kan kaybetti fakat şuan  bir dönemeçteyiz. Bu korku tünelinden emin olun ki çıkıyoruz. Kulaklarınızı dışardan gelen art niyetli seslere tıkayın ve sadece olanlara bakın. Bunca yıl sonra silahlar sussun helalleşelim seslerine kulak verin. Hz Muhammed (sav), amcasını öldüreni affetti. Biz hiç Hz Peygamberi örnek almayacak mıyız? İnsanlar bu süreç için çok umut dolu şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Galip Bakır tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …